mLegitymacja studencka

Od 1 października 2021 r. studenci UAM mogą pobrać i zainstalować mLegitymację, jako dodatkową usługę w ramach aplikacji mObywatel. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza podpisał porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji i tym samym został włączony do projektu mLegitymacja studencka. Dokument elektroniczny może aktywować każdy student poprzez kod QR oraz kod aktywacyjny otrzymany na uczelni.

mLegitymacja studencka działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, student potwierdza swój status i może skorzystać z ulg i zwolnień. Może również potwierdzić swoje dane użytkownikowi aplikacji mWeryfikator. Uprawniony użytkownik może potwierdzić m.in.: imię, nazwisko i zobaczyć zdjęcie z dokumentu w niskiej rozdzielczości. Może sprawdzić również ważność mLegitymacji studenckiej. mLegitymacja jest wydawana z taką samą datą ważności, co jej plastikowy odpowiednik. Dokument traci ważność, gdy jej posiadacz przestaje studiować, unieważni ją lub gdy zostanie anulowana legitymacja plastikowa. W celu zapisu i korzystania z Bibliotek UAM konieczne jest okazanie ważnej Elektronicznej Legitymacji Studenckiej (ELS), która jest jednocześnie kartą biblioteczną. mLegitymacja studencka w aplikacji mObywatel w telefonie nie stanowi podstawy do zapisu i korzystania z bibliotek. Aplikację mObywatel można pobrać ze sklepów Google Play i App Store. Aplikacja mObywatel wydawana jest i rozwijana przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Przemysław Stanula