Data publikacji w serwisie:

Obchody Dnia Świętej Łucji w Collegium Novum

Studenci filologii szwedzkiej serdecznie zapraszają na obchody Dnia Świętej Łucji w czwartek 12 grudnia 2019 w Collegium Novum.

Tradycyjny pochód wyruszy z Katedry Skandynawistyki o godz. 9.30, a w holu Collegium Novum odbędzie się krótki koncert okolicznościowych piosenek, z gościnnym udziałem grupy norweskiej.

Dzień Świętej Łucji  (szw. Luciadagen) przypada 13 grudnia i jest  jednym z najpopularniejszych szwedzkich świąt, obchodzonym w domach, szkołach, szpitalach, firmach i instytucjach – a także w Katedrze Skandynawistyki UAM. Łucja jest symbolem światła, rozjaśniającego mroki grudniowej nocy. Ubrana na biało  dziewczyna w koronie ze świec przybywa ze swym rozśpiewanym orszakiem złożonym z druhen i chłopców w szpiczastych czapkach ozdobionych gwiazdkami. Częstuje szafranowymi bułeczkami, pierniczkami, kawę i grzanym winem.

Zwyczaj obchodzenia  przyjął się w całej Szwecji pod koniec dziewiętnastego wieku i jest połączeniem tradycji przedchrześcijańskich związanych z przesileniem zimowym – najdłuższą nocą w roku oraz wątków zaczerpniętych z legendy o sycylijskiej świętej, która zaopatrywała w żywność ukrywających się w katakumbach współwyznawców, odmówiła małżeństwa z pogańskim księciem i poniosła śmierć za swą wiarę. Jej imię w brzmieniu łacińskim – Lucia – znaczy: „jasna”, „świetlista”, „nosicielka światła”.