Data publikacji w serwisie:

Przepis na wiosnę, czyli spotkanie z Robertem Makłowiczem

W ramach Festiwalu Studencka Wiosna, organizowanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, spotkamy się z jedną z obecnie najbardziej znanych i charakterystycznych osób w Polsce, a mianowicie z Robertem Makłowiczem.

W czasie spotkania porozmawiamy z naszym Gościem o jego działalności, planach na przyszłość, a także o podróżach, gotowaniu i nie tylko! Bez wątpienia znajdziemy również czas na Wasze pytania.

Spotkanie odbędzie się już 8 kwietnia 2021 r. o godz. 18:00. Transmisja live dostępna będzie na wydarzeniu na Facebooku, a także na profilu Studenckiej Wiosny oraz NZS Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dołącz do wydarzenia!

Robert Makłowicz, urodzony w 1963 roku w Krakowie, dziennikarz, autor książek i programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej, kulturowej i historycznej. Nauki pobierał na wydziałach prawa i historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w sposób wysoce niesystematyczny oraz wybiórczy, gdyż żadnego z tych kierunków nie ukończył. Historią pasjonuje się od zawsze, zwłaszcza dziejami Europy Środkowej w dobie panowania Habsburgów, szczególnie zaś dwóch ostatnich władców tejże dynastii – cesarza Franciszka Józefa i cesarza Karola.
Pozostałe zainteresowania nazwać można szeroko rozumianą konsumpcją – od literatury (ulubieni autorzy: Joseph Roth i Andrzej Bobkowski), poprzez muzykę (od punk rocka po Bartóka, ze szczególnym uwzględnieniem pieśni ludu Csángó), po destylaty owocowe (zwłaszcza z gruszek Williams, morwy, pigwy, śliwek, jabłek, moreli oraz mieszane), wina (koniecznie grüner veltliner i pinot noir) oraz kuchnię (przedziwna predylekcja do mamałygi z bryndzą oraz skwarkami z wędzonej słoniny).
Więcej informacji na temat twórczości i działalności Roberta Makłowicza znajdziecie na oficjalnej stronie: maklowicz.pl