Data wydarzenia:

Słowiańskie powitanie wiosny

Wiosna zawita do Collegium Maius nieco wcześniej, a to dzięki Słowiańskiemu Dniu Wiosny. Już po raz drugi Rada Samorządu Studentów WFPiK wspólnie z Kołem Naukowym Slawistów zaprasza do świętowania bułgarskiego zwyczaju "martenicy".

Zgodnie z tradycją, marzec jest miesiącem nadejścia wiosny. Bułgarzy świętują już pierwszego dnia marca, podczas którego symbolicznie żegnają zimę i witają wiosnę.

Tego dnia mieszkańcy Bułgarii obdarowują się marteniczkami (martenicami) – czerwono-białymi włóczkowymi laleczkami, pomponikami i plecionkami. Czerwień symbolizuje słońce, biel jest symbolem zdrowia i długowieczności. Marteniczki nosi się na rękach do momentu, gdy zauważy się pierwsze kwitnące drzewo lub pierwszego wiosennego ptaka. Następnie pozostawia się je pod kamieniem, wiesza na drzewie lub puszcza w rzece.

Bułgarska nazwa marca "mart", według ludowego przekazu, jest imieniem złośliwej staruszki słynącej z nagłej zmiany humoru. Bułgarzy nazywają ją Baba Marta (babcia Marta). Tradycyjne w tym dniu obdarowywanie się martenicami, ma zadowolić nieprzewidywalną staruszkę i skłonić ją do tego, aby nie chciała opóźniać odejścia zimy.

5 marca 2019 r. w Holu Bibliotecznym Collegium Maius, pod Marteniczkowym drzewkiem, każdy będzie mógł dostać swoją własną marteniczkę, a nawet samodzielnie taką wykonać. Spróbujmy wspólnie odgonić zimę (chociaż nie do końca ją już czuć) i powitajmy wiosnę na dobre!