Data publikacji w serwisie:

Sprawozdanie z Inauguracji Zgromadzenia Studentów w Strasburgu

W dniach 3-4 marca br. odbyło się inauguracyjne zgromadzenie studentów z organizacji europejskich w Strasburgu (European Student Assembly). Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz konsorcjum EPICUR reprezentował student Radosław Stanisławiak.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią sprawozdania, które otrzymaliśmy od naszego reprezentanta:

Sprawozdanie z Inauguracji Zgromadzenia Studentów w Strasburgu

W dniach 3-4 marca bieżącego roku odbyło się inauguracyjne zgromadzenie studentów z organizacji europejskich w Strasburgu. Wydarzenie odbyło się w ramach współpracy Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Po ponad dwumiesięcznych przygotowaniach nad panelem, wraz z grupą studentów z różnych uniwersytetów europejskich, zaprezentowałem wnioski na temat portali społecznościowych i tego, jak Unia Europejska może regulować je, bez ograniczeń wolności słowa.

Wierzę, że nasze rekomendacje ulepszenia platform internetowych pod okiem transparentności i bezpieczeństwa będą rozważane dla lepszej przyszłości Europy przez członków Parlamentu Europejskiego.

Łącznie odbyło się 10 paneli, w których wzięło udział prawie 300 studentów. Niektóre tematy dotyczyły między innymi rolnictwa oraz zrównoważonego rozwoju, modelu ekonomicznego dla Unii, potrzeby Europejskiego Związku Zdrowia oraz inkluzywnego zdigitalizowanego systemu edukacji wyższej. Wszystkie panele odbywały się z zachowaniem wszelkich zaleceń sanitarnych.

Z dumą reprezentowałem Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Uniwersytetów Europejskich EPICUR, jako jeden z kilku studentów z Polski. W Strasbourgu każdy z uczestników miał przyjemność odwiedzenia drugiej co do wielkości sali obrad plenarnych na świecie. Co więcej, miał również możliwość włączenia się w dyskusję i aktywnego udziału w niej, podczas rozmów na temat powtórnego przemyślenia europejskiej demokracji.

To wydarzenie pokazało, że młodzi ludzie mogą, jak również, mają ogromny wpływ na przyszłość. Wraz z odpowiednim wsparciem ekspertów można osiągnąć niezwykłe rezultaty. Poznaliśmy wielu inspirujących ludzi, którzy reprezentują Ministerstwo Edukacji i Nauki, Związek Uniwersytetów, jak również Parlament Europejski. Polecam każdemu pracę w międzykulturowym zespole, ponieważ dzieliliśmy się wieloma opiniami i poznawaliśmy siebie nawzajem. Wspólnie posiadamy świetne pomysły, które mają na celu rozwój naszego otoczenia, aby był wypełniony dla nas wieloma wyjątkowymi możliwościami.

Autor: Radosław Stanisławiak

Zobacz transmisję z wydarzenia