Data publikacji w serwisie:

Studenci z "Ad Astra" w Pływającej Bazie Nurkowej

Studentki i studenci ze Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych UAM "Ad Astra" spędzili weekend  w Pływającej Bazie Nurkowej i Rehabilitacyjnej. Wielu z nich próbowała swoich sił w nurkowaniu, ale była też grupa bardziej doświadczonych nurków.

Baza Nurkowa należy do stowarzyszenia Krok po kroku HSA. Samo miejsce powstało, aby umożliwić  umożliwić rehabilitację społeczną i ruchową poprzez nurkowanie osób z różnymi niepełnosprawnościami. Poza funkcją rehabilitacyjną, przygoda z nurkowaniem ma wnieść w życie osób z niepełnosprawnościami radość. Aby tak się stało, stowarzyszenie opracowało  rehabilitacyjne i nakręciło pierwszy na świecie film instruktażowy, w którym aktorami byli nurkowie Stowarzyszenia.

Pływająca baza znajduje się na jeziorze Płotki usytuowanym na wschodnim obszarze miejskim Piły. Korzystają z niej również pracownicy i studenci Nadnoteckiego Instytutu Gospodarki Wodnej UAM w Pile. Miejsce pełni funkcję stacji  monitoringowej i dydaktycznej Instytutu. W akwenie znajdują się cenne przyrodniczo siedliska oraz gatunki roślin i zwierząt.

Pracownicy i studenci Instytutu obserwują problemy hydrologiczne, w tym fakt obniżania się poziomu lustra wody, czy zagospodarowanie turystyczne jeziora. Jezioro Płotki jest także obiektem testowym zmian klimatycznych. Baza na jeziorze Płotki umożliwia studentom ukończenie kursu nurkowego, ale także prowadzenie własnych badaniach naukowych związanych z jeziorem.

Fot. NI UAM