Data publikacji w serwisie:

Sukces arabistów z UAM

Od 16 do 20 marca 2019 roku zespół studentów arabistyki UAM brał udział w V Międzynarodowych Mistrzostwach Debat Studenckich w Języku Arabskim. Impreza odbyła się w Doha, stolicy Kataru. W rozgrywkach wzięło udział 107 drużyn z 51 państw, zarówno arabskich, jak i niearabskich m.in. USA, Chiny, Indie, Rosja, Hiszpania, Malezja.

Studenci debatowali w drużynach czteroosobowych. Przyjęty model przypomina zasady debat oksfordzkich. Tematyka debat dotyczyła zagadnień polityki, prawa, ekonomii i stosunków międzynarodowych. W zawodach mogli brać udział jedynie studenci studiów licencjackich. Ogółem w tegorocznych mistrzostwach wzięło udział ponad 400 mówców i ponad 100 trenerów, którzy pełnili również funkcje sędziów oceniających potyczki innych drużyn.

Drużyna UAM uczestniczyła w debatach po raz drugi, godnie reprezentując uniwersytet oraz Polskę, wygrywając 4 na 5 debat i dostając się do rozgrywek półfinału w grupie  drużyn niearabskich, gdzie ostatecznie zajęła IV miejsce spośród 32 uniwersytetów. W klasyfikacji punktowej reprezentacja UAM zajęła 17 miejsce spośród 107 drużyn.

Międzynarodowe Mistrzostwa Debat Studenckich w Języku Arabskim odbywają się co dwa lata i są największym cyklicznym wydarzeniem związanym z debatami w regionie arabskim. Należą również do największych tego typu imprez na świecie.

Skład drużyny UAM:

  • Sylwia Janik (II rok)
  • Omar Abdel-Fattah (II rok)
  • Natalia Nabzdyk (III rok)
  • Jakub Pietrucha (III rok)

Opiekun/trener: dr Łukasz Piątak

Kierunek arabistyka jest oferowana na UAM na Wydziale Neofilologii.

Więcej o wyjeździe arabistów można znaleźć w Życiu Uniwersyteckim.