Data publikacji w serwisie:

Wykład Rafała Olbińskiego „Timeo Danaos et dona ferentes”

Laboratorium Edukacji Alternatywnej Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM zaprasza na wykład pt. Timeo Danaos et dona ferentes, który wygłosi światowej sławy artysta i edukator Rafał Olbiński.

Wykład odbędzie się 1 czerwca br. w godz. 11.30-13.00 w auli WSE UAM (ul. Szamarzewskiego 89, parter bloku D).

Wydarzeniu towarzyszyć będzie – dzięki życzliwości Galerii Sztuki SZOKART – wystawa dzieł Artysty (hol przy Dziekanacie WSE UAM, II piętro bloku D).

Aby wziąć udział w wykładzie, należy wypełnić formularz rejestracyjny (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).

Uwaga! Rejestracja na wydarzenie została zakończona.

O wykładowcy

Rafał Olbiński urodził się i studiował w Polsce, gdzie ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i wkrótce stał się uznanym malarzem, ilustratorem i projektantem. Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz złote i srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles.

W latach 1983-1988 był wykładowcą na Uniwersytecie Temple w Filadelfii, a w latach 1987-2001 wykładał w prestiżowej School of Visual Arts w Nowym Jorku.

W 1994 roku otrzymał międzynarodowego Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat Roku, Prix Savignac w Paryżu. W tym samym roku otrzymał nagrodę czasopisma Creative Review w Londynie za najlepszą brytyjską ilustrację.

W 1995 roku jego plakat zwyciężył w konkursie "Nowy Jork stolicą świata" wybrany przez jury pod przewodnictwem burmistrza miasta Rudolfa Gulianiego. Rok później otrzymał nagrodę Stephana Dohanosa przyznawaną przez członków Stowarzyszenia Ilustratorów Nowojorskich za najlepszą pracę roku.

W ostatnich latach prace Rafała Olbińskiego są szeroko wystawiane na całym świecie. W 2018 r. miała miejsce wystawa w Pałacu Sztuki w Krakowie prezentująca sto obrazów. W ostatnich latach odbyło się także wiele indywidualnych wystaw Rafała Olbińskiego w Stanach Zjednoczonych: w 2017 roku w Nowym Jorku w Kosciuszko Foundation, w 2016 w Gallery 444 w San Francisco, w 2014 w Gallery Studio Vendome w Nowym Jorku oraz w 2013 w Suzzallo Library University of Washington, Seattle. W 2015 prezentował swoje dzieła na EXPO w Mediolanie, a wcześniej w 2014 w Chinach na International Art Exhibition w Harbin i w 2013 Museu da Musica w Lizbonie.

Zdjęcie: Rafał Olbiński, fot. Ksawery Zamoyski