Data publikacji w serwisie:

Po indeks z Pitagorasem: O poprawianiu błędów

10 maja 2022 roku w godz. 12:00-12:45 odbędzie się stacjonarnie kolejne spotkanie dla młodzieży z cyklu „Po indeks z Pitagorasem”.

Prof. UAM dr hab. Małgorzata Bednarska-Bzdęga wygłosi wykład skierowany do uczennic i uczniów pod tytułem O poprawianiu błędów.

Streszczenie:

Załóżmy, że chcemy wysłać do przyjaciela wiadomość, będącą ciągiem znaków. Wiemy, że nasz kanał komunikacji nie jest doskonały i po drodze jeden znak może być zmieniony przez nieprzyjaciela. Przyjaciel po otrzymaniu takiej, być może zmienionej, wiadomości chciałby odkryć, jaki ciąg znaków został nadany (bez pytania nas o to). Na wykładzie przedstawimy przykładową metodę radzenia sobie z poprawianiem błędów przesyłu. Na koniec zobaczymy, co wspólnego ma taka metoda z wykrywaniem fałszywej monety za pomocą wagi szalkowej.

W związku ze stacjonarną formą wydarzenia obowiązuje rejestracja poprzez formularz zgłoszeniowy. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zaproszenie na wykład w pierwszej kolejności kierowane jest do uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych.

W bieżącym roku akademickim zakładamy, że dana szkoła może wziąć udział w nie więcej niż jednym stacjonarnym wykładzie „Po indeks z Pitagorasem”.

Odbywające się w bieżącym roku akademickim wykłady dla młodzieży są współfinansowane z projektu „Matematyka ma MOC! – popularyzacja nauk matematycznych na WMiI UAM w Poznaniu”.