Po indeks z Pitagorasem: Wykład „O własności Vivianiego dla wielokątów”

We wtorek 24 października 2023 r. w godz. 12:00-12:45 na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM, w ramach cyklu „Po indeks z Pitagorasem”, odbędzie się wykład dr. Tomasza Ciasia pt. „O własności Vivianiego dla wielokątów”.

Wykład skierowany jest dla uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych oraz klas 7 i 8 szkoły podstawowej. Obowiązuje rejestracja poprzez formularz zgłoszeniowy.

Więcej informacji na stronie Wydziału Matematyki i Informatyki UAM: Po indeks z Pitagorasem #74

Streszczenie wykładu:

Dla każdego punktu wewnątrz oraz na bokach trójkąta równobocznego suma jego odległości od boków tego trójkąta jest stała i równa się wysokości. Tak można wyrazić twierdzenie Vincenza Vivianiego, włoskiego fizyka, inżyniera i matematyka, ucznia Galileusza. W trakcie wykładu przeanalizujemy pewne sprytne dowody rysunkowe tego twierdzenia oraz poszukamy innych figur o podobnej własności. Zobaczymy również, jak twierdzenie Vivianiego pozwala przedstawić barwy w modelu RGB.