Data wydarzenia:

Wykład dla młodzieży z cyklu "Po indeks z Pitagorasem"

18 grudnia 2018 r. o godzinie 12:00 w auli A na Wydziale Matematyki i Informatyki odbędzie się kolejne spotkanie dla młodzieży z cyklu "Po indeks z Pitagorasem".

Dr Patryk Żywica wygłosi wykład zatytułowany Bitcoin "wirtualne złoto" XXI wieku. Jak to jest z tymi kryptowalutami i jak działa sieć blockchain.

W XXI wieku ludzie zaczęli szukać złota w zupełnie innym miejscu i w zupełnie inny sposób niż dotychczas – za pomocą …obliczeń. Podczas spotkania opowiemy o matematycznym modelu sieci blockchain, która jest podstawą kryptowalut, a gwałtowny jej rozwój zapoczątkowało powstanie i popularyzacja Bitcoinów (2007 r.). Aktualnie blockchain, oprócz swojego najpopularniejszego zastosowania jako środek płatniczy,  wykorzystywany jest w systemach wyborczych, rejestrach długów, czy w grach komputerowych.

Podczas wykładu zbudujemy od zera własną, prostą sieć blockchain, omówimy najpopularniejsze implementacje takie jak Bitcoin, Ethereum czy Monero. Na koniec wyjaśnimy na czym polega kopanie kryptowalut oraz jakie ryzyka i korzyści wynikają z wykorzystania tej technologii na dużą skalę.

Rejestracja  dostępna na stronie wydarzenia.