Data wydarzenia:

Koncert rektorski z cyklu "Muzykalny UAM"

Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki serdecznie zaprasza na kolejny koncert rektorski z cyklu „Muzykalny UAM”, który odbędzie się 7 marca o godz. 18.00 w Auli Lubrańskiego. Wykonawcą koncertu będzie niemiecki pianista i kompozytor Søren Gundermann.

W swoim programie koncertowym niemiecki pianista Søren Gundermann zaprasza na muzyczną podróż. Tematy, które prezentuje we własnych jazzowych aranżacjach pochodzą z różnych rejonów świata i z różnych stylistycznych sfer. Arabska wersja tematu z filmu „Casablanca”, rosyjska melodia ludowa z gry komputerowej, bluesowa interpretacja „Sarabandy” Haendlera, stara angielska pieśń w skali azjatyckiej - to tylko kilka stacji tej podróży, w której pianista łączy muzyczną poezję z humorem. Improwizując na podstawie utworów tak różnych kompozytorów jak Ennio Morricone, Erik Satie albo Krzysztof Komeda spontanicznie tworzy muzykę pomiędzy jazzem, klasyką, muzyką świata i muzyką eksperymentalną. Za pomocą niekonwencjonalnych technik gry fortepian niekiedy brzmi jak afrykański bęben albo gitara elektryczna. Muzyka bez granic!

Søren Gundermann urodził się w 1984 roku w Beeskow. Gry na fortepianie uczył się najpierw samodzielnie. Wcześnie zainteresował się improwizacją. Już w trakcie studiów w Poczdamie i Berlinie (fortepian u Iris Unger i Delefa Pauligka, kompozycja u Bringfrieda Loefflera) grał jazz w różnych zespołach. W 2010 roku pracował i uczył się jako stypendysta DAAD w Warszawie. Po warsztatach u kompozytora Hermanna Kellera w Berlinie zaczął intensywnie zajmować się niekonwencjonalnymi technikami gry. Od 2011 roku występuje jako niezależny pianista grając jazz, muzykę świata oraz muzykę eksperymentalną solo i w różnych formacjach m.in. z perkusistą Hermannem Naehringiem. Poza tym zajmuje się komponowaniem i uczestniczy w projektach teatralnych. W 2018 roku odbył trasę z austriacką poetką Reginą Hilber, współpracował z niemieckim malarzem Friedrichem Stachatem i zagrał koncerty z polskim saksofonistą Jackiem Fałdyną. Z zespołami „Jack Novelle” i „Gundermann & Strauch” wydał trzy płyty. Jest współzałożycielem pianistycznego festiwalu „pianOdra” we Frankfurcie nad Odrą i prowadził warsztaty na temat improwizacji oraz preparacji instrumentów na Uniwersytecie w Poczdamie, na Viadrinie i w Schloss Rheinsberg.

Wstęp na koncert jest bezpłatny i nie ma konieczności rezerwacji wejściówek.