Data wydarzenia: -

Konfrontacje archeologiczno-historyczne 2023

20-22 września br. w Collegium Historicum odbędzie się kolejna konferencja z cyklu „Konfrontacje archeologiczno-historyczne”. Tegoroczna edycja zostanie poświęcona funkcjonowaniu społeczności słowiańskich w dobie przemian kulturowych, związanych z procesem wprowadzania oraz rozpowszechniania chrześcijaństwa w Europie Środkowej i Wschodniej.

Punktem wyjścia do rozważań naukowców będzie panel dyskusyjny z udziałem znakomitych gości z kraju i z zagranicy. W gronie jego uczestników znajdą się: prof. dr hab. Jacek Banaszkiewicz (Warszawa), prof. dr hab. Andrzej Piotr Kowalski (Gdańsk), prof. dr hab. Stanisław Rosik (Wrocław), prof. UKW dr hab. Dariusz Karczewski (Bydgoszcz) oraz prof. dr hab. Przemysław Urbańczyk (Warszawa).

Na konferencję złoży się sześć sesji wykładowych, w ramach których zostanie zaprezentowanych dwanaście referatów. Każdy referat będzie trwał maksymalnie 30 minut. Po każdym z nich planowane jest przeprowadzenie równie długiej dyskusji. Należy zauważyć, że przyjęta formuła konferencji jest unikatowa. Sprzyja szerszemu poznaniu prezentowanych tematów oraz rzeczywistej wymianie poglądów.

Więcej informacji po linkiem: Konfrontacje archeologiczno-historyczne. Słowiańszczyzna pomiędzy pogaństwem a chrześcijaństwem do początku XIII wieku | Wydział Historii (amu.edu.pl)