Data wydarzenia:

Posnania i inne planetoidy, czyli Wielkopolska w kosmosie

22 marca 2023 r. o godz. 18.00 w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu (Sala pod Zegarem) odbędzie się wykład pt. „Posnania i inne planetoidy, czyli Wielkopolska w kosmosie”, organizowany w ramach cyklu „Uniwersyteckie Wykłady na Zamku” . Wykład wygłosi prof. dr hab. Tadeusz Michałowski. Wstęp wolny.

Pierwsza planetoida została odkryta w Obserwatorium w Palermo 1 stycznia 1801 roku i otrzymała nazwę Ceres oraz numer 1. Krąży ona wokół Słońca pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Obecnie znamy już ponad milion takich ciał o średnicach od około 1000 km (Ceres) do kilku metrów, w przypadku tych najmniejszych. Liczba rozpoznanych planetoid cały czas rośnie, a największe tempo ich odkrywania ma miejsce obecnie – w okresie po 2000 roku.

Na wykładzie przedstawiona zostanie krótka historia odkrywania planetoid, ich nazewnictwa oraz okoliczności odkrycia w Poznaniu, w dniu 22 września 1949 roku, planetoidy 1572 Posnania. Jest to jedyny w Polsce przypadek, że planetoida nosi nazwę związaną z miejscem odkrycia. Zostaną również zaprezentowane wyniki badań tej planetoidy prowadzone współcześnie w Instytucie Obserwatorium Astronomicznym UAM. Posnania nie jest jedyną wielkopolską nazwą planetoidy. Kilkanaście z nich zostało nazwane nazwiskami astronomów pracujących obecnie lub w przeszłości w Obserwatorium w Poznaniu.

Prof. dr hab. Tadeusz Michałowski – astronom, profesor nauk fizycznych, specjalista w zakresie astrofizyki. Był pracownikiem Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prowadził wykłady m.in. z fizyki planetoid oraz astronomii pozagalaktycznej i kosmologii. Jest autorem licznych publikacji w czasopismach o międzynarodowym zasięgu. Prowadził badania nad fizyczną budową planetoid na podstawie zmian ich jasności, określając kształt planetoid, właściwości ich powierzchni oraz orientację ich osi rotacji i okresów rotacji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz Międzynarodowej Unii Astronomicznej. W uznaniu jego dorobku decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej jedną z planetoid nazwano (7747) Michałowski.

W 2023 roku tematem przewodnim wykładów jest „Wszechświat i materia”, będący nawiązaniem do wystawy „Nie to niebo”, która prezentowana jest w CK ZAMEK w terminie 4.03–2.07.2023 roku.

https://ckzamek.pl/podstrony/9320-nie-to-niebo/


Uniwersyteckie Wykłady na Zamku to cykliczne, otwarte spotkania przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych osób. Wykłady organizują wspólnie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Centrum Kultury ZAMEK, Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu