Data wydarzenia:

Przyjdź na obserwację przejścia Merkurego na tle tarczy słonecznej

W poniedziałek 11 listopada 2019 roku będzie miało miejsce rzadkie zjawisko astronomiczne – tranzyt (przejście) Merkurego na tle tarczy Słońca. W związku z tym zapraszamy wszystkich chętnych na wspólne obserwacje poprzez teleskopy. Organizatorem wydarzenia jest Obserwatorium Astronomiczne UAM.

Zapraszamy przed Wydział Fizyki UAM (ul. Uniwersytetu Poznańskiego 2, od strony wejścia B) na Kampusie Morasko. Tranzyt Merkurego rozpoczyna się o godzinie 13:35 i będzie widoczny do momentu zachodu Słońca (około 15:30). Do obserwacji tranzytu przygotowano kilka teleskopów z filtrami słonecznymi, przez które bezpiecznie będzie można oglądać Słońce.

Poprzednie takie zjawisko miało miejsce w 2016r., a świadkami kolejnego będziemy dopiero w 2032r. W Polsce będzie można zobaczyć tylko część tego zjawiska, całe przejście Merkurego trwa od godziny 13:35 do 19:04, a Słońce zachodzi tego dnia w Poznaniu o godzinie 16:07. Z Ziemi możemy oglądać jedynie przejścia dwóch planet przed tarczą słoneczną: Merkurego i Wenus, ponieważ tylko ich orbity znajdują się wewnątrz orbity ziemskiej. W każdym stuleciu zachodzi około 13 tranzytów Merkurego i co najwyżej 2 tranzyty Wenus.

UWAGA! W PRZYPADKU OPADÓW I CAŁKOWITEGO ZACHMURZENIA NIEBA OBSERWACJE NIE ODBĘDĄ SIĘ.

Prosimy o śledzenie warunków pogodowych oraz strony internetowej Obserwatorium, na której w dniu 11 listopada do godziny 12:00 zamieszczona zostanie informacja o tym, czy będzie możliwość obserwacji.

Przypominamy o warunkach bezpiecznych obserwacji Słońca:  
nigdy nie wolno patrzeć na Słońce bezpośrednio przez jakikolwiek sprzęt optyczny, może to grozić utratą wzroku! Do obserwacji Słońca przez teleskop bezwzględnie należy używać specjalnych filtrów słonecznych.

Relacje z obserwacji poprzednich tranzytów Merkurego i Wenus można znaleźć na stronie:
www.astro.amu.edu.pl/pl/popularyzacja/pokazy

Więcej informacji o przebiegu zjawiska na stronach internetowych:

Serdecznie zapraszamy do udziału!