Data wydarzenia:

Wernisaż wystawy „Sytuacja kafkowska”

Ośrodek Kultury Austriackiej UAM oraz Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu zapraszają na wernisaż wystawy „Sytuacja kafkowska”.

Wydarzenie odbędzie się 29 stycznia 2024 r. o godz. 18.00. w Ośrodku Kultury Austriackiej UAM, ul. Zwierzyniecka 7, Poznań.

Wprowadzenie: prof. Łukasz Musiał (Instytut Filologii Germańskiej, Wydział Neofilologii UAM)

Wstęp wolny.

O wystawie

Wystawa zatytułowana „Sytuacja kafkowska” powstała w Pracowni Projektowania Graficznego/Plakatu (Wydział Grafiki i Sztuki Mediów, Katedra Projektowania Graficznego – Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu) w związku z setną rocznicą śmierci Franza Kafki, jako ekspozycja towarzysząca konferencji „Kafka po cultural turn” zorganizowanej w listopadzie 2023 przez Instytut Filologii Germańskiej UAM. Poszczególne prace inspirowane twórczością Kafki łączą w sobie solidny akademicki warsztat z nowoczesnym spojrzeniem i wyczuleniem na satyrę. Zarówno dosłowne, jak i symboliczne w charakterze, niektóre dualistyczne, prezentują formy geometryczne, abstrakcyjne i przedstawiające. Tworzone cyfrowo i analogowo, prace wykonane zostały w różnych technikach, z przewagą collage, a także z wykorzystaniem odręcznego rysunku, kreatywnie łączonego z tekstem i typografią.

Do ekspozycji plakatów wykorzystano w kreatywny sposób wnętrze Ośrodka, jak również witrynę i ekran wyświetlający wszystkie realizacje, co pozwala na zwiedzanie wystawy o dowolnej porze dnia również z zewnątrz.

Kuratorzy wystawy: Dorota Miłkowska, Michał Matoszko, Tomasz Pietrek

Sytuacja kafkowska – „określenie opisujące stan tajemniczego, zagadkowego i nie do końca sprecyzowanego zagrożenia, niepewności i napięcia. Wywołana najprawdopodobniej przez władzę lub osobę mającą w swoich rękach aparat kontroli. Stan ten charakteryzuje się poczuciem totalnej bezradności wobec absurdu zastanej sytuacji, jednocześnie komicznej i tragicznej..”

Link do wydarzenia na Facebooku: Wernisaż wystawy "Sytuacja kafkowska" | Facebook