Data wydarzenia:

Pokaz filmu dokumentalnego „Wojna gwiazd”

15 stycznia 2020 r. o godzinie 18:00 na Wydziale Historii UAM w Auli im. Prof. Gerarda Labudy odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego na temat działalności miłośników filmu „Gwiezdne wojny” w okresie PRL-u. Opowieść o podejmowanych przez entuzjastów fantastyki aktywnościach stanowi pretekst do refleksji nad mechanizmami kultury popularnej, a także pozwala przyjrzeć się typowym dla omawianego okresu zjawiskom społecznym. Po seansie odbędzie się rozmowa z autorami obrazu.

"Wojna Gwiazd" to film dokumentalny na temat polskiej wersji zafascynowania widzów światem wykreowanym przez George’a Lucasa i przedstawionym w zrealizowanej w latach 1977-1983 kinowej trylogii „Star Wars”.  Twórcy dokumentu zabierają widza w podróż do czasów PRL-u, kiedy to najciekawsze zjawiska z dziedziny kultury objawiały się poza jej głównym nurtem, a liczni uczestnicy życia społeczno-kulturalnego szukali inspiracji w kulturze zachodniej.

Premiera tego dokumentu odbyła się w sierpniu 2018 roku podczas gdańskiego festiwalu kina gatunkowego „Octopus”, gdzie spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności. Od tej pory był prezentowany w kilku miastach Polski podczas specjalnych pokazów w kinach studyjnych i domach kultury oraz z okazji konwentów fantastyki.

Autorzy postawili sobie za cel zgromadzenie i utrwalenie w filmowej formie możliwie pełnej wiedzy na temat ówczesnych wydarzeń związanych z genezą polskiego fandomu „Gwiezdnych wojen”, a także uchwycenie kontekstu historycznego i nakreślenie kulturowego tła omawianego zjawiska. Przedstawiona w obrazie narracja zbudowana została w oparciu o liczne, często unikalne źródła, do jakich udało się dotrzeć po latach poszukiwań, a także o wywiady z kompetentnymi osobami – zarówno badaczami pokrewnych tematów, jak i uczestnikami opisywanych wydarzeń.

W środę 15 stycznia 2020 film ten zostanie pokazany na Wydziale Historii przy ulicy Uniwersytetu Poznańskiego 7 (dawna Umultowska 89 d), w Auli im. Prof. Gerarda Labudy. Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu: Jakubem Turkiewiczem i Radosławem Salamończykiem, które poprowadzi Anna Idzikowska-Czubaj.

Serdecznie zapraszamy nie tylko miłośników fantastyki i „Gwiezdnych wojen”, ale także badaczy kultury popularnej i osoby zainteresowane historią PRL-u.