Data wydarzenia:

Wystawa - Insygnia Rektorskie Wyższych Uczelni Państwowych w Poznaniu

Wystawę „Insygnia Rektorskie Wyższych Uczelni Państwowych w Poznaniu” można oglądać w poznańskim Muzeum Archidiecezjalnym przy ul. Lubrańskiego 1. Wystawa czynna jest od 4 lutego do 2 marca 2019 roku.

Na 23 lutego, godz. 10:00 zaplanowano oprowadzanie kuratorskie.

Wystawę zorganizowano z okazji 500-lecia założenia Akademii Lubrańskiego oraz 100-lecia istnienia szkolnictwa wyższego w Poznaniu. Zwiedzający obejrzą insygnia rektorskie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Artystycznego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego, Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego, Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego oraz Politechniki Poznańskiej.

Większość przedmiotów obecnych na wystawie prezentowanych jest w triadach: łańcuch, berło i pierścień, które stanowią podstawowy zestaw insygniów rektorskich, a każde z nich posiada osobne, symboliczne znaczenie. Berło, wywodzące się z laski pasterskiej to znak najwyższej władzy i możliwości podejmowania kluczowych decyzji. Łańcuch oznacza powagę pełnionego urzędu, natomiast pierścień odwołuje się do symboliki ślubowania, podczas którego rektor zobowiązuje się do wiernej i lojalnej służby na rzecz kierowanej przez siebie uczelni.

Kurator wystawy: Michał Błaszczyński
Wstęp: wernisaż – wstęp wolny, pozostałe dni w cenie biletu na ekspozycję stałą
Wydarzenia towarzyszące: 23.02, godz. 10.00 – oprowadzanie kuratorskie (wstęp w cenie biletu ulgowego).