Data wydarzenia: -

XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych

W dniach 21-27 sierpnia 2022 r. w Poznaniu odbędzie się XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych. To wyjątkowe wydarzenie, które od lat gromadzi historyków z całego świata. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest jednym ze współorganizatorów Kongresu.

Od 1900 r. historycy z całego świata organizują swoje kongresy w celu przedyskutowania najbardziej palących tematów, przedstawienia wyników swoich badań i budowy sieci międzynarodowej współpracy. W 1926 r. powołali do życia Międzynarodowy Komitet Nauk Historycznych (ICHS), jako organizację pozarządową, którą tworzą komitety narodowe reprezentujące kraje członkowskie oraz komisje specjalistyczne zajmujących się konkretnymi dziedzinami badań. Głównym celem Komitetu jest promowanie nauk historycznych poprzez współpracę międzynarodową. Komitetowi powierzono organizowanie co pięć lat kolejnych kongresów, we współpracy z historykami z kraju-gospodarza. W przeszłości kongres odbył się w Polsce tylko raz, w 1933 r. w Warszawie.

Zgromadzenie Ogólne ICHS w dniu 29 sierpnia 2015 r. w Jinan (Chiny) zdecydowało, że XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych odbędzie się w Poznaniu.

Podczas tegorocznego Kongresu odbędzie się kilkadziesiąt różnych paneli. Wśród nich najważniejsze będą tzw. wielkie tematy (Major Themes). Ponadto planowanych jest kilkanaście tzw. Joint Sessions, około 20 okrągłych stołów (Round Tables), a także kilkadziesiąt sesji specjalistycznych poświęconych różnym zagadnieniom od starożytności do współczesności. Ponadto odbędą się 3 sesje wieczorne. Półtora dnia przeznaczono na panele tematyczne organizowane przez specjalistyczne komisje afiliowane przy ICHS.

Planowana jest sesja posterowa dla studentów studiów II i III stopnia. Najlepsze prace zostaną uhonorowane nagrodą ICHS-Shandong University Young Historian Award ustanowioną na XXII Międzynarodowym Kongresie w Jinanin w 2015 r.

Podczas Kongresu w Poznaniu po raz pierwszy odbędzie się tak zwane Research Forum. Jest to nowa inicjatywa Zarządu ICHS. Głównym celem Forum jest umożliwienie instytucjom badawczym przedstawienia uznanym uczonym i początkującym badaczom realizowanych lub planowanych projektów.

W ramach wydarzenia po raz trzeci zostanie przyznana International ICHS History Prize. Otrzymuje ją historyk, który wyróżnił się w dziedzinie historii dzięki swoim badaniom, publikacjom lub osiągnięciom dydaktycznym i wniósł znaczny wkład w rozwój wiedzy historycznej. Tradycyjnie Kongresowi towarzyszyć będą również Międzynarodowe Targi Książki Historycznej.

Wszystkie obiekty kongresowe znajdują się w centrum miasta. Centrum Kongresowe, w tym punkty rejestracyjne i informacyjne, będzie znajdować się w Centrum Kultury Zamek. Ceremonia Otwarcia odbędzie się w największej sali w Poznaniu, tj. w Sali Ziemi, zlokalizowanej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Inne sesje kongresowe odbędą się głównie w okazałych salach poznańskiego Uniwersytetu.

W Kongresie mogą brać udział pracownicy naukowi uniwersytetów i innych instytucji naukowych, studenci (studiów I, II i III stopnia), nauczyciele i inne osoby zawodowo związane z tematyką Kongresu.

Szczegółowe informacje wraz z programem znajdują się na stronie internetowej XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych.

Żródło grafiki: https://ichs2020poznan.pl