Fantastyczny UAM

XXII edycja Pyrkonu już za nami! Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze uniwersyteckie stoiska. Do zobaczenia podczas kolejnej edycji!

W dniach 14-16 czerwca 2024 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się XXII edycja Pyrkonu – jednego z największych w Europie festiwali fantastyki. W ramach wydarzenia zapraszamy do odwiedzenia naszych stoisk uniwersyteckich, gdzie czekać będzie masa atrakcji przygotowanych przez pracowników i studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W Fantastycznym Uniwersytecie porozmawiacie i podyskutujecie z naukowcami z różnych dyscyplin naukowych – historii, archeologii, nauk o Ziemi i środowisku, astronomii czy literaturoznawstwa.

W programie m.in. warsztaty, konkursy, starożytne gry planszowe, pokazy nieba, interaktywna wystawa, a także promocja książki „Powtórka z historii rozrywki” oraz fantastyczna czytelnia dostępna dla Was 24h.

Sprawdź pełną listę atrakcji poniżej i odwiedź stoiska UAM podczas Pyrkonu 2024!

Autor grafiki: Michał Arkusiński

 • Promocja książki „Powtórka z historii rozrywki”

  W sobotę 15 czerwca będziecie mogli przeczytać fascynującą książkę o historii gier i rozrywek!

  Zaczynamy 3,5 tys. lat przed naszą erą. A ponieważ historia to współczesność w przeszłości, zapraszamy także do zapoznania się z dziejami wszystkich edycji Pyrkonu. Dowiecie się, jak to się stało, że z niewielkiego spotkania przerodził się on w najważniejsze wydarzenie związane z fantastyką w tej części Europy.

  Promocja książki już w najbliższy weekend, a tymczasem zapraszamy do zapoznania się ze spisem treści i wprowadzeniem redaktorów. Wszystko w doskonałej oprawie graficznej autorstwa Agnieszki Juraszczyk. Publikacja została wydana przy współudziale Grupy Wydawniczej FNCE, do której księgarni internetowej zapraszamy.

Pomysłodawcy

Pomysłodawcami i twórcami projektu są Mateusz Frankiewicz (Biblioteka Collegium Historicum) oraz Jakub Wojtczak (Biuro Obsługi Wydziału Historii UAM).

Obaj są fanami książek, seriali i gier, podobnie jak wielu wykładowców i studentów – stąd między innymi wziął się pomysł promocji UAM na festiwalu. – Pomyślałem: dlaczego nie jesteśmy na Pyrkonie? – mówi dr Frankiewicz. – Tam przecież przychodzą osoby, które mogą stać się studentami na UAM, wydawcy gier też mogą być zainteresowani współpracą z naszymi wydziałami.

Udział UAM w Pyrkonie zwiększa się z roku na rok. W 2023 r., przy wsparciu Dziekana Wydziału Historii prof. Józefa Dobosza oraz Prodziekana Wydziału Historii prof. Macieja Michalskiego, postanowiono zaprezentować już nie tylko poszczególne wydziały, ale cały Uniwersytet.

UAM promuje się na Pyrkonie – wywiad w „Życiu Uniwersyteckim” z 2022 r.

fot. Adrian Wykrota

Fantastyczny Sklep

Odwiedź uniwersytecki sklep internetowy i zaopatrz się w koszulkę z logiem Fantastycznego UAM. Wyróżnij się podczas Pyrkonu 2024! Odwiedź sklep

Tapety na telefon

Pobierz tapetę na telefon z logiem Fantastycznego UAM! Do wyboru trzy warianty w formacie JPG.Tapeta nr 1 Tapeta nr 2 Tapeta nr 3

UAM na Pyrkonie 2024. Sprawdź listę atrakcji!

Zapraszamy do odwiedzenia stoisk UAM w Grodzie Inicjatyw Fanowskich przez cały czas trwania festiwalu.

Czekają na Was atrakcje przygotowane zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie!

Pełny program Pyrkonu 2024 znajduje się na stronie internetowej festiwalu:

Zobacz program XXII edycji Festiwalu Fantastyki Pyrkon. Odwiedź stronę wydarzenia!

Poniżej prezentujemy listę atrakcji, które UAM przygotował w ramach tegorocznej edycji.

 • Konkurs cosplay

  Konkurs na najlepszy, najciekawszy cosplay z wybranego przez siebie uniwersum z zakresu literatury fantastycznej, filmów, komiksów, gier komputerowych i fabularnych lub innych form kultury popularnej. Dodatkowym atutem będzie, jeśli kostium będzie przedstawiał ucznia, studenta, nauczyciela lub profesora z wybranego przez Was Uniwersum. Zdjęcie wykona nasz fotograf, na naszej ściance, na naszym stoisku (możecie również użyć własnego sprzętu – do czego zachęcamy).

  Do wygrania profesjonalna sesja zdjęciowa w wybranym budynku UAM!

  Pobierz regulamin konkursu „Cosplay: Fantastyczny UAM” (.pdf)
 • Promocja książki „Powtórka z historii rozrywki”

  W książce „Powtórka z historii rozrywki. Szkice historyczne i archeologiczne” poza artykułami o grach i rozgrywkach przeczytacie również spisaną po raz pierwszy historię Festiwalu Fantastyki Pyrkon.

  Po wzięciu udziału w quizie możliwość wygrania egzemplarza książki!
 • Konkurs „Fantastyczne Zwierzęta – znajdź je”

  Rozmieszczone na terenie i poukrywane fantastyczne zwierzęta z głębin...

  Celem jest znalezienie ich wszystkich i odebranie nagrody na stanowisku.
 • Starożytne gry planszowe

  Zagraj na naszym stanowisku w gry:
  Hnefatafl – zagraj w grę wikingów.
  Senet – zagraj w grę znalezioną w grobowcu Tutanchamona.
  Ludus Lancantorum – pora poznać grę rzymskich legionistów i spędzić czas tak jak oni, grając w planszówki.
  Backgemmon – ta gra jest z nami ponad 5 tysiący lat – pora w nią zagrać.
  Go – gra nie tylko dla fanów Azji, znana od 4 tysięcy lat.
  Szachy – rozegraj partię szachów replikami pionków z Lewis – jednym z najlepiej zachowanych zestawów szachowych ze średniowiecznej Europy.
 • Warsztaty „Zbuduj rakietę i wystrzel ją w kosmos”

  Podczas warsztatów pokażemy, że zbudowanie własnej rakiety to łatwizna. Potrzebne nam będą: papier, taśma klejąca i... pusta butelka po napoju! Zapraszamy do wspólnej zabawy, gdzie studenci astronomii pomogą zbudować własną maszynę kosmiczną! To od uczestnika zależy, jak będzie się ona prezentowała.

  By modele ruszyły ku niebu, wystarczy odliczanie do startu, wyrzutnia pneumatyczna i trochę siły. Warsztaty nie zajmą więcej niż pół godziny, wraz z możliwością kilku samodzielnych wyrzutów rakiety w powietrze na koniec. Młodszym uczestnikom przyda się pomoc rodzica – wycinanie papierowych elementów nie jest proste.

  Godziny rozpoczęcia półgodzinnych warsztatów: Pt: 12:30, 16:00, 18:00, 20:00; So: 09:00, 11:00, 13:30, 15:30, 18:00, 20:00; Nd: 09:00, 11:00, 13:30, 15:30.
 • Pokazy nieba przez teleskopy

  Zapraszamy na nasze stanowisko miłośników astronomii i nie tylko! Niepowtarzalna okazja obejrzenia pokazów nieba zawitała na Pyrkon. Przez wyspecjalizowany teleskop, przy jednym z wejść do hali, podziwiać będzie można niewidoczne gołym okiem detale na powierzchni Słońca! W planie są również wieczorne obserwacje powierzchni Księżyca. Dodatkowo zapraszamy na symulacje obserwacji „sztucznych” obiektów wewnątrz hali, wraz z objaśnieniem podstawowych zasad działania teleskopu oraz innych przyrządów astronomicznych.

  UWAGA – pokazy na zewnątrz nie odbędą się w przypadku zachmurzenia!

  Godziny rozpoczęcia półgodzinnych obserwacji: Pt: 13:00, 16:30, 18:30, 20:30, 22:00; So: 09:30, 11:30, 14:00, 16:00, 18:30, 20:30, 22:00; Nd: 09:30, 11:30, 14:00, 16:00.
 • Opowieści o nocnym niebie

  Pokaz nieba w Stellarium. Czy różnica pomiędzy gwiazdą a planetą jest widoczna gołym okiem? Problem zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem, a także zmiany w układach gwiazd i konstelacjach – te i inne kwestie chętnie wyjaśnią studenci astronomii, posługując się programem Stellarium! Są to interaktywne pokazy nieba, służące nie tylko do pracy, ale i do zabawy. Zapraszamy do odbycia fantastycznego spaceru wśród gwiazd!

  Godziny rozpoczęcia półgodzinnych pokazów: Pt: 13:30, 17:00, 19:00, 21:00; So: 10:00, 12:00, 14:30, 16:30, 19:00, 21:00; Nd: 10:00, 12:00, 14:30.
 • Planety w fantastyce naukowej a współczesna wiedza astronomiczna

  Czy zastanawialiście się kiedyś, ile prawdy kryje się w kreacji kosmicznych światów w fantastyce naukowej (książkach, filmach, grach...)? Na ile realne są planety z zachodem dwóch słońc (takich jak Tatooine z uniwersum Gwiezdnych Wojen)? A planety krążące wokół wymarłych gwiazd, jak w filmie Interstellar? Okazuje się, że wyobraźnia twórców już dawno wyprzedziła rzeczywistość! Współczesne badania planet w pozasłonecznych galaktykach pokazują różnorodność odkrywanych światów, które zarówno znajdują swoje odbicie w fikcji, jak i inspirują kolejne idee. Zapraszamy na fantastyczną podróż wizualną po globach, których istnienie nie zawsze jest pewne...

  Godziny rozpoczęcia półgodzinnych pokazów: Pt: 14:00, 17:30, 19:30, 21:30; So: 10:30, 12:30, 15:00, 17:00, 19:30, 21:30; Nd: 10:30, 12:30, 15:00.
 • Warsztaty: „Kometa od kuchni”

  Komety to tajemnicze i ulotne ciała niebieskie, zbudowane głównie z lodu i skał, przybywające do nas z głębokich rubieży Układu Słonecznego. W pobliżu Ziemi pod wpływem światła słonecznego roztaczają przed nami wspaniałe kolorowe warkocze. Podczas warsztatów pokażemy, jak łatwo można zbudować model komety we własnej kuchni z prostych, dostępnych „pod ręką” składników. Zasymulujemy powstawanie głowy komety i jej warkoczy, zademonstrujemy „starzenie” się komety i zachodzące na niej zmiany.

  Czas warsztatów: Piątek 15:00-15:30
 • Naturalne farbowanie

  W naszej prezentacji zostaną przedstawione rośliny wykorzystywane w dawnych czasach do produkcji barwników do farbowania materiałów. Wśród nich znajdzie się marzanna barwierska, wrotycz i wiele innych, a także zaprawy stosowane do procesu farbowania. Dodatkowo, będziemy prezentować rekonstrukcje naczyń, które służyły do naturalnego barwienia tkanin. Odkryj różnorodność kolorów, jakie można uzyskać na wełnie i lnie – materiałach powszechnie używanych w pradziejach do wytwarzania odzieży. Paleta barw, które można osiągnąć, jest bogata i fascynująca.
 • Warsztaty „Rysunek archeologiczny zabytków przy wykorzystaniu Laser-profilera”

  Zaprezentujemy nowoczesne podejście do rysowania materiałów archeologicznych, w szczególności ceramiki. Dzięki zastosowaniu specjalnie opracowanego urządzenia do skanowania laserowego, proces tworzenia rysunków archeologicznych staje się łatwy i przyjemny. Efekty pracy będą widoczne już po kilku minutach na ekranie komputera, co pozwoli lepiej zrozumieć i dokumentować dziedzictwo naszej przeszłości.
 • Podróż przez świat „Bestie wśród nas”

  Interaktywna wystawa, która przeniesie Cię w krainę zamieszkałą przez tajemnicze i niezwykłe stworzenia. Na naszym stoisku będziesz miał okazję przyjrzeć się z bliska eksponatom ze zbiorów przyrodniczych, które od wieków inspirują ludzką wyobraźnię. Skupiliśmy się na wyborze gatunków, które nie tylko fascynowały ludzi starożytnych, pełniąc główne role w mitach i legendach, ale także kontynuują swoje wpływy w nowoczesnej popkulturze.

  „Bestie wśród nas” to nie tylko wystawa do oglądania – to interaktywne doświadczenie, które zaprasza do angażowania w odkrywanie i eksplorację. W naszej strefie „Wirtualne Głębiny” będziesz mógł wcielić się w rolę podróżnika i zanurzyć się w wirtualnym świecie, gdzie spotkasz tajemnicze istoty w ich naturalnym środowisku.

  Ale to nie koniec! Przygotowaliśmy dla Ciebie także emocjonującą grę z poszukiwaniem kodów QR – „Fanatyczne Zwierzęta – Znajdź je!”. Przeżyj przygodę, szukając wskazówek i odkrywając ukryte tajemnice, które prowadzą do niezwykłych stworzeń. Czekają na Ciebie nagrody i niezapomniane wrażenia!
 • Fantastyczna czytelnia

  Cały regał z książkami o najróżniejszej tematyce będzie dostępny dla wszystkich w myśl zasady „Weź książkę, przeczytaj książkę, oddaj książkę”. Dla osób zainteresowanych nauką, lecz preferujących czytanie w formie elektronicznej, będziemy mieli plansze z kodami QR do pobrania interesujących Was pozycji.
 • Fantastyczny Rektorat

  Celem Fantastycznego Rektoratu jest oddanie przestrzeni zwiedzającym, którzy poznają wszystkie fantastyczne naukowe inicjatywy i miejsca na UAM. Dzięki zaprezentowanym materiałom filmowym będą mogli zobaczyć, jak fantastyczna jest nauka. Zaprezentujemy nasze unikatowe miejsca, takie jak Czytelnia Komiksów Nova, Kolekcja Fantastyki BCH oraz powstająca Biblioteka Gier Fabularnych. Klasyczne ogłoszenia uczelniane zostaną przygotowane w różnych fantastycznych językach, tak by oddać klimat, jak mogłyby wyglądać rektoraty w Starej Valyrii, Arrakis i w innych światach fantastycznych. Dodatkowo, w Fantastycznym Rektoracie znajdą coś dla siebie również najmłodsi uczestnicy festiwalu.