Data publikacji w serwisie:

Czerwcowy numer „Życia Uniwersyteckiego”

Zachęcamy do lektury czerwcowego numeru „Życia Uniwersyteckiego”. Nowe wydanie jak zawsze dostępne jest na stronie Uniwersyteckie.pl.

Zaczynamy od podsumowania obchodów 105-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, które objęły między innymi uroczyste posiedzenie Senatów poznańskich uczelni, otwarcie Collegium Rubrum, rocznicowe seminarium połączone z nadaniem imienia prof. Ludwiki Dobrzyńskiej-Rybickiej Sali XVII w Collegium Minus.

W numerze prezentujemy działalność i sukcesy Centrum NanoBioMedycznego UAM. Rozmawiamy z dyrektorem prof. Bogusławem Mrozem i wicedyrektorem dr. Grzegorzem Nowaczykiem. Swoje projekty przedstawiają również członkowie zespołu badawczego.

Szkoły doktorskie to główny temat wywiadu z nowym prorektorem UAM, prof. Piotrem Pawluciem. O przyszłości Wydawnictwa Naukowego UAM rozmawiamy z nowo powołanym dyrektorem Sławomirem Ekiertem.

Wiele stron poświęciliśmy naukowcom, ich projektom oraz ludziom związanym z uniwersytetem. Profesor Marzena Szmyt z Wydziału Archeologii UAM dołączyła do grona poznańskich naukowców publikujących w „Nature”. Rozmawiamy z naukowczynią o badaniach nad genetycznym podziałem holoceńskich społeczeństw Eurazji oraz historii, której nie uczą w szkole. Koleżanki po fachu pani profesor – dr Paulina Suchowska-Ducke i dr Milena Danielewska-Teska – opowiedziały nam o tajemnicach stanowiska w Gąskach na Kujawach, które odkrywają po 40 latach od rozpoczęcia wykopalisk.

Piszemy po raz kolejny o skarbach Stanisława Latanowicza ukrytych w Bibliotece Raczyńskich. Historycy prof. UAM Ewa Syska i prof. UAM Piotr Pokora opowiadają o wystawie, na której zaprezentowano między innymi nieznane wcześniej listy Chopina i wiersze Henryka Sienkiewicza.

Biolodzy z Zakładu Fizjologii i Biologii Rozwoju Zwierząt UAM, dr Karolina Walkowiak-Nowicka i dr Szymon Chowański, badają białka owadów, które można wykorzystać między innymi w leczeniu nowotworów, chorób neurodegeneracyjnych i sercowych. Badacze testują również bioinsektycydy bezpieczne dla środowiska.

O twórczości znanego niemieckiego fotografa rozmawiamy z autorką książki „Feminista Helmut Newton” – dr Magdaleną Szulc z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu.

Natalia Wieczorek, absolwentka niejednego kierunku na UAM, podzieliła się z nami swoją pasją do nauki języków obcych i doskonalenia zawodowego.

Władysław Gardasz, od niedawna fotoreporter „Życia Uniwersyteckiego”, zrealizował projekt „Jeden dzień z UAM”, ukazujący codzienność między innymi rektor Bogumiły Kaniewskiej, prorektora Tadeusza Wallasa i kanclerza Marcina Wysockiego. Warto obejrzeć!

Więcej ciekawych artykułów z czerwcowego numeru znajdą państwo w wydaniu zamieszczonym na stronie internetowej:

Pobierz czerwcowy numer! Odwiedź stronę Życia Uniwersyteckiego