Data publikacji w serwisie:

#jestemzUAM: Marcelina Rosińska

Kontynuujemy nasz cykl #jestemzUAM! Tym razem zapraszamy do lektury wspomnień absolwentki Wydziału Prawa i Administracji UAM, prawniczki specjalizującej się w prawie wojskowym – Marceliny Rosińskiej.

Imię i nazwisko: Marcelina Rosińska

Ukończony kierunek oraz wydział: Prawo, Wydział Prawa i Administracji

Obecnie wykonywany zawód: prawniczka specjalizująca się w prawie wojskowym

UAM rozwinął we mnie...

...chęć niesienia pomocy innym oraz możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Wszystko zaczęło się od mojego udziału w programie Erasmus+, w ramach którego pojechałam na wymiany studenckie do Portugalii, Hiszpanii i Grecji. Był to dla mnie niezwykle rozwojowy etap studiów, w trakcie którego nauczyłam się mówić biegle po hiszpańsku, portugalsku i angielsku, zawarłam cenne znajomości oraz poszerzyłam swoje horyzonty. Będąc studentką odbyłam także liczne staże i wolontariaty, a kompetencje zawodowe zdobywałam pracując w Hiszpanii, Kazachstanie, Portugalii i Polsce. Te wszystkie doświadczenia doprowadziły mnie do miejsca, w którym jestem dziś i ukształtowały moją ścieżkę kariery.

Najlepiej wspominam...

...decyzję o powrocie na studia po dłuższej przerwie. W międzyczasie poświęciłam się pracy i działalności społecznej – nie byłam pewna, jaka będzie reakcja ze strony wykładowców, czy uda mi się z nimi porozumieć. Dobrze, że odważyłam się spróbować, gdyż spotkałam się z dużą życzliwością i chęcią pomocy ze strony kadry UAM, a w szczególności kierownika studiów na kierunku Administracja, prof. Kołaczkowskiego, i promotora mojej pracy magisterskiej – prof. Kosińskiego. Dzięki ich pomocy i wyrozumiałości dziś kontynuuję studia i szykuję się do wrześniowej obrony pracy magisterskiej. Ta sytuacja pokazała mi, że warto zawalczyć o swoje marzenia i próbować, nawet jeśli wydaje się, że na coś jest już za późno.

Największym wyzwaniem...

...było odnalezienie się w nowej rzeczywistości podczas studiów i praktyk realizowanych za granicą oraz prowadzenie własnych projektów społecznych. Zawsze starałam się być aktywną studentką, która oprócz nauki stawia na swój rozwój i wykorzystuje możliwości dane przez uczelnię. Jako pierwszy powołałam do życia projekt o nazwie „Prawo warte Poznania”, czyli serię nieformalnych spotkań, których celem było podnoszenie świadomości prawnej obywateli, a także merytoryczna dyskusja na temat bieżących kwestii związanych z prawem. W grudniu 2019 r. zainaugurowałam działalność Sieci Przyjaciół Zdrowia Psychicznego, którą rozwijam do dziś. Jest to program rówieśniczego wsparcia dla osób borykających się z problemami na tle zdrowia psychicznego, który prowadzę wraz z liczną grupą wolontariuszy. Przyznam, że było to dla mnie wyzwanie, gdyż musiałam się zmierzyć z nowymi trudnościami, takimi jak zarządzanie dużą grupą osób czy ograniczenia budżetowe, godząc to z rolą studentki. Miałam jednak to szczęście, że spotkałam na swej drodze pomocnych ludzi m.in. z UAM, którzy dali mi wiarę, że sobie poradzę i mogę liczyć na ich pomoc. Dzięki temu mogłam nadal realizować się na wielu płaszczyznach, co cały czas procentuje. Czuję, że się rozwijam i jest to dostrzegane. W 2021 roku zostałam nagrodzona w konkursie „25 przed 25” organizowanym przez magazyn Forbes i warszawskie biuro McKinsey & Company, tym samym znalazłam się na liście 25 najbardziej wpływowych młodych i ambitnych Polaków, którzy zmieniają społeczno-gospodarcze oblicze kraju, oraz zostałam finalistką tegorocznego plebiscytu Polskiego Radia Czwórka „Nieprzeciętni”. To wszystko pokazało mi, że wyzwań nie należy się bać, a stawiać im czoła.

Fot. Agnieszka Gawrysiak