Data publikacji w serwisie:

#jestemzUAM: Piotr Padalak

Piotr Padalak, kolejny bohater cyklu #jestemzUAM, jest dyrektorem generalnym Jysk w Polsce od maja 2000 r. W firmie zaczął pracować w 1999 r. jeszcze w Danii, jako jedna z dwóch pierwszych osób mających tworzyć Jysk w Polsce.

Imię i nazwisko: Piotr Padalak

Ukończony kierunek oraz wydział: filologia duńska, Wydział Neofilologii

Obecne stanowisko/ wykonywany zawód: od roku 2000 dyrektor generalny sieci sklepów JYSK w Polsce

UAM rozwinął we mnie...

...dobrze nauczył mnie języka duńskiego, dał mi praktyczną wiedzę o Danii i zdolność do poruszania na styku kultury duńskiej i polskiej. W trakcie studiów zdobyłem umiejętność bycia skutecznym pośrednikiem we wszelkiego rodzaju kontaktach między Polakami i Duńczykami. Mimo bliskości geograficznej i kulturowej jest też sporo różnic między naszymi krajami, o których warto i trzeba wiedzieć, by współpraca mogła być dobra i efektywna. Ta wiedza bardzo przydaje mi się do dziś.

Najlepiej wspominam...

...moich nauczycieli, zarówno duńskich lektorów, jak i polskich wykładowców w Katedrze Skandynawistyki. Pani Bogusława Sochańska, panowie Svend Gottschalk Rasmussen, Torkild Bisgaard, Eugeniusz Rajnik, Wojciech Lange, Martin Paludan-Müller to wspaniali ludzie, świetni wykładowcy, którzy wiele mnie nauczyli.

Największym wyzwaniem było...

...chyba zaliczenie z językoznawstwa u p. prof. Bańczerowskiego na pierwszym roku studiów. W naszej grupie podchodziliśmy do zaliczenia chyba 6 lub 7 razy, na początku niewiele z tego rozumiejąc. W końcu się udało. W latach osiemdziesiątych musieliśmy też na UAM brnąć przez takie przedmioty jak ekonomia polityczna socjalizmu czy na Studium Wojskowym „polityczne podstawy Układu Warszawskiego”. Zaliczanie tych przedmiotów z pewnością uczyło sprytu, który też się czasami w życiu przydaje.

Fot. Materiały prasowe