
W latach ‘90 kolejni Rektorzy podjęli intensywne działania o pozyskanie środków finansowych na rozbudowę kampusu na Morasku. W 1999 roku rozbudowa kampusu na Morasku stała inwestycją finansowaną z budżetu Państwa. Do rozwoju Kampusu przyczyniła się ustawa o ustanowieniu programu wieloletniego „Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2004-2011”. Została ona znowelizowana w 2010 roku i tym samym przedłużono realizację programu wieloletniego do 2015 roku. Dzięki temu przekazano na rzecz Uczelni nakłady finansowe umożliwiające prowadzenie dalszych inwestycji na terenie Moraska.
Jako pierwszy zaprojektowany został budynek Wydziału Fizyki, który ukończono w roku 2000. Do dzisiaj na Morasku znalazły się także: Wydział Matematyki i Informatyki, Wydział Biologii, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych, Wydział Chemii, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, Centrum NanoBioMedyczne, Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii, Hala Sportowa oraz Pływalnia Uniwersytecka. W tym roku planowane jest ukończenie nowej siedziby Wydziału Historycznego, który będzie ostatnim z wydziałów przeniesionych na Kampus. Docelowo planowane jest także wybudowanie w tym miejscu Ośrodka Kliniczno-Badawczego Radioterapii Protonowej. Oprócz tego, na należącym do UAM terenie, mają zostać wybudowane akademiki oraz centrum kultury studenckiej i dalsze obiekty sportowe.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu tworzą trzy kampusy: Śródmiejski, Szamarzewski oraz Morasko. Ten ostatni daje możliwości do rozwoju „miasteczka studenckiego” z prawdziwego zdarzenia. Od dawna można zauważyć, że tereny Kampusu nie służą jedynie studentom, ale także mieszkańcom Piątkowa, wybierającym się w to miejsce na spacer lub uprawiającym sport. Północna część Poznania wielu wydaje się odległa, jednak większość zmienia zdanie po 15-minutowej podróży trasą Poznańskiego Szybkiego Tramwaju i przejściu zaledwie kilkuset metrów. Możliwości budynków znajdujących się w tym miejscu testują studenci, których na samym Morasku studiuje już blisko 13 tysięcy (prawie 1/3 wszystkich żaków studiujących na UAM).
Przemysław Stanula
UAM - pasja dobrze wykształcona