Data publikacji w serwisie:

sukces młodych Arabistów UAM na Mistrzostwach Debat Studenckich w Języku Arabskim w stolicy Kataru

W dniach 26-30 kwietnia 2015 r. drużyna studentów arabistyki UAM wzięła udział w III Międzynarodowych Mistrzostwach Debat Studenckich w Języku Arabskim. Impreza odbyła się w Doha, stolicy Kataru. W rozgrywkach wzięło udział 67 drużyn z 33 państw, zarówno arabskich, jak i niearabskich, takich jak USA, Chiny, Pakistan czy Francja.

Studenci debatują w drużynach czteroosobowych. Przyjęty model przypomina zasady znanych powszechnie debat oksfordzkich. Tematyka debat krąży wokół zagadnień polityki, ekonomii i stosunków międzynarodowych. W zmaganiach obok osób posługujących się językiem arabskim jako ojczystym biorą udział osoby, dla których język arabski jest językiem obcym. Ogółem w zawodach wzięło udział 247 mówców.

Drużyna UAM uczestniczyła w debatach po raz pierwszy, godnie reprezentując uniwersytet oraz Polskę. Studentka Karolina Szczepaniak otrzymała medal za IV miejsce wśród mówców, dla których język arabski jest językiem obcym. Warto nadmienić, że jest w tym gronie jedyną kobietą, Europejką oraz osobą niepochodzącą z muzułmańskiego kręgu kulturowego. Pozostali laureaci pochodzą z krajów, gdzie język arabski nie jest co prawda językiem urzędowym, jednakże odgrywa istotną rolę w praktyce i edukacji religijnej muzułmanów (Pakistan, Malezja, Kazachstan).

Na pięć debat, jakie rozegrała nasza reprezentacja, dwie zakończyły się zwycięstwem. UAM pokonał drużynę Uniwersytetu Jawaharlala Nehru (Indie) oraz Uniwersytetu Wojskowego (Katar). Przegrał natomiast z Uniwersytetem Harjisya (Somalia), Uniwersytetem Sułtana Qabusa (Oman) oraz Uniwersytetem Muzułmańskim (Malezja).

W klasyfikacji punktowej reprezentacja UAM wyprzedziła 35 spośród 67 drużyn i uzyskała trzeci najlepszy wynik wśród drużyn złożonych z mówców, dla których język arabski jest językiem obcym. Wygraliśmy z tak renomowanymi ośrodkami jak Freie Universität w Berlinie, Uniwersytet Pekiński czy Brigham Young University (USA).

28 kwietnia 2015 r. odbyła się konferencja prasowa, na którą zaproszono reprezentację UAM oraz Uniwersytetu Studiów Zagranicznych Hankuk w Seulu (Korea Południowa). Przedstawiciele katarskich mediów zainteresowani byli uwarunkowaniami nauczania języka arabskiego w krajach tak odległych geograficznie i kulturowo od świata arabskiego jak Polska i Korea. Relacje z tego wydarzenia ukazały się gazetach katarskich, m.in.: Al-‘Arab, Al-Watan oraz Al-Sharq.

Dla naszych studentów udział w zawodach był doskonałą okazją na sprawdzenie swojej znajomości języka w środowisku arabskim. Dla części z nich był to pierwszy pobyt w kraju arabskim lub nawet pierwszy kontakt z żywym językiem poza salą wykładową. Prawdziwym wyzwaniem była rywalizacja z drużynami arabskimi, które poza tym, iż złożone są z rodzimych użytkowników języka, to ich członkami są studenci kierunków ekonomicznych i społecznych, posiadający rozległą wiedzę w swych dziedzinach. Nasi studenci są natomiast filologami.

Międzynarodowe Mistrzostwa Debat Studenckich w Języku Arabskim odbywają się co dwa lata i są największym cyklicznym wydarzeniem związanym z debatami w regionie arabskim i należą do największych tego typu imprez na świecie. Ich organizatorem jest Qatar Foundation, znana ze wspierania rozmaitych projektów edukacyjnych, kulturalnych i społecznych. Jej prezesem jest szejcha Mosa bint Nasser, matka aktualnie panującego emira Tamima ibn Hamada al-Thani.

Jak twierdzą organizatorzy, celem imprezy jest promocja kultury dialogu i pokojowego współistnienia w świecie arabskim, a także rozwijanie w młodzieży umiejętności mogących procentować w działalności publicznej, takich jak: umiejętność budowania argumentacji, umiejętność konfrontacji z odmiennymi poglądami, przeprowadzenia przekonującego wywodu, a także odpowiedniej prezentacji. Poprzez przyjęcie losowo narzuconego stanowiska, które nie zawsze jest zbieżne z ich osobistymi poglądami, studenci  uczą się otwartości i szacunku dla adwersarzy.

Skład drużyny UAM:
Amir al-Borihi (I rok)
Jacek Grad (III rok)
Karolina Szczepaniak (III rok)
Dominika Śpiewak (III rok)

Opiekun/instruktor: mgr Łukasz Piątak
Arabistyka jest oferowana na UAM przez Zakład Arabistyki i Islamistyki w ramach Katedry Studiów Azjatyckich na Wydziale Neofilologii.

Gratulujemy naszej zwycięskiej drużynie młodych Arabistów!

UAM – pasja dobrze wykształcona