Drugi dzień rozpoczął się od wizyty w kopalniach węgla kamiennego Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Odwiedziliśmy kopalnie KWK Knurów – Szczygłowice, KWK Krupiński, KWK Budryk, KWK Pniówek, KWK BZJ – Ruch Zofiówka, w których pokazano nam funkcjonowanie monitoringu sejsmicznego w kopalniach oraz jak przeciwdziała się tąpaniom. Oprócz tego była to niepowtarzalna okazja do zobaczenia czynnej ściany górniczej oraz zapoznania się z naziemną i podziemną infrastrukturą kopalnianą.
Trzeci dzień warsztatów spędziliśmy na pracach terenowych. Wszyscy uczestnicy mieli szansę na zapoznanie się z różnymi metodami oraz aparatami pomiarowymi, wśród których znalazły się nowoczesne metody pomiaru przepływu wód w rzekach, pomiary sejsmometryczne, pomiary promieniotwórczości naturalnej, georadar, inwersyjne obrazowanie oporności, sejsmika pasywna oraz konduktometr. Po zajęciach w terenie zajęliśmy się opracowaniem danych, które pomierzyliśmy. Następnie rozpoczęła się studencka sesja posterowa.
Następnie udaliśmy się do Gimnazjum nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Żorach, gdzie odbywały się warsztaty: mgr inż. Dawid Szafrański poprowadził zajęcia pt. „Analiza sygnału a interpretacja sejsmiczna – jak ustrzec się od błędu?”; mgr Filip Bielicki: „Podstawy stratygrafii sejsmicznej w sukcesjach silikoklastycznych”; mgr inż. Jan Okoń: „Specyfikacja pracy z danymi morskiej sejsmiki refleksyjnej – na przykładzie eksperymentów z Antarktydy Zachodniej i Spitsbergenu” oraz prof. PAN dr hab. Mariusz Majdański: „Metody tomografii sejsmicznej”.
To wydarzenie nie odbyłoby się bez wsparcia naszych współorganizatorów, sponsorów i patronów! Z naszej strony szczególnie serdecznie pragniemy podziękować Panu Rektorowi UAM, Prof. Bronisławowi Marciniakowi. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i mamy nadzieję, że zobaczymy się na następnej Geosferze!
UAM – pasja dobrze wykształcona