Data publikacji w serwisie:

VIII Ogólnopolskie Warsztaty Geofizyczne już za nami… - Relacja ze współorganizowanej GEOSFERY ’2015

W dniach 23-26 kwietnia 2015 roku w Żorach odbyły się VIII Ogólnopolskie Warsztaty Geofizyczne – Geosfera 2015. Organizatorami tegorocznej edycji byli Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Śląski. Organizacja Geosfery 2015 była dużym projektem, w którym brali udział prawie wszyscy członkowie poznańskiego studenckiego oddziału SEG!
Pierwszy dzień warsztatów poświęcony był na wykłady specjalnych gości oraz sesję referatów studenckich. Poruszone zostały między innymi tematy takie jak „Predykcja drgań gruntu w teorii i praktyce” oraz „Kształtowanie się zagrożeń naturalnych w kopalniach węgla kamiennego”. Dzień zakończył się spotkaniem integracyjnym, podczas którego zostały rozegrane teleturnieje „Geofamiliada” oraz „Jaka to wychodnia” prowadzone przez Piotra Palacza i Krzysztofa Lichotę. 

Drugi dzień rozpoczął się od wizyty w kopalniach węgla kamiennego Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Odwiedziliśmy kopalnie KWK Knurów – Szczygłowice, KWK Krupiński, KWK Budryk, KWK Pniówek, KWK BZJ – Ruch Zofiówka, w których  pokazano nam funkcjonowanie monitoringu sejsmicznego w kopalniach oraz jak przeciwdziała się tąpaniom. Oprócz tego była to niepowtarzalna okazja do zobaczenia czynnej ściany górniczej oraz zapoznania się z naziemną i podziemną infrastrukturą kopalnianą.

Po powrocie przyszedł czas na Chapter Afternoon. Był to czas dla polskich studenckich oddziałów zagranicznych organizacji naukowych działających na naszych uniwersytetach. Prezentowały się między innymi oddziały AAPG, EAGE i SEG. Podczas krótkich prezentacji mogliśmy dowiedzieć się, w jaki sposób działają oddziały, na czym się skupiają, oraz jakie mają plany na przyszłość. 

Trzeci dzień warsztatów spędziliśmy na pracach terenowych. Wszyscy uczestnicy mieli szansę na zapoznanie się z różnymi metodami oraz aparatami pomiarowymi, wśród których znalazły się nowoczesne metody pomiaru przepływu wód w rzekach, pomiary sejsmometryczne, pomiary promieniotwórczości naturalnej, georadar, inwersyjne obrazowanie oporności, sejsmika pasywna oraz konduktometr. Po zajęciach w terenie zajęliśmy się opracowaniem danych, które pomierzyliśmy. Następnie rozpoczęła się studencka sesja posterowa. 

W niedzielę, podczas oficjalnego zakończenia, wręczone zostały nagrody za najlepsze referaty oraz postery. Wśród osób wyróżnionych znalazły się dwie osoby z naszego Instytutu Geologii: mgr Monika Szokaluk (3 miejsce w sesji referatów studenckich) oraz Weronika Miklaszewska (nagroda za najlepszy poster).

Następnie udaliśmy się do Gimnazjum nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Żorach, gdzie odbywały się warsztaty: mgr inż. Dawid Szafrański poprowadził zajęcia pt. „Analiza sygnału a interpretacja sejsmiczna – jak ustrzec się od błędu?”; mgr Filip Bielicki: „Podstawy stratygrafii sejsmicznej w sukcesjach silikoklastycznych”; mgr inż. Jan Okoń: „Specyfikacja pracy z danymi morskiej sejsmiki refleksyjnej – na przykładzie eksperymentów z Antarktydy Zachodniej i Spitsbergenu” oraz prof. PAN dr hab. Mariusz Majdański: „Metody tomografii sejsmicznej”.

To wydarzenie nie odbyłoby się bez wsparcia naszych współorganizatorów, sponsorów i patronów! Z naszej strony szczególnie serdecznie pragniemy podziękować Panu Rektorowi UAM, Prof. Bronisławowi Marciniakowi.  Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i mamy nadzieję, że zobaczymy się na następnej Geosferze!

UAM – pasja dobrze wykształcona