Poznański ośrodek geograficzny świętuje 100-lecie! Został utworzony w 1919 roku przez prof. Stanisława Pawłowskiego. To właśnie do niego zwrócił się wówczas jeden z założycieli nowo powstałej Wszechnicy Piastowskiej, Heliodor Święcicki, z prośbą, aby objął i zorganizował tam geografię. Instytuty: Geograficzny, Geologiczny, Mineralogiczny i Paleontologiczny wchodziły wtedy w skład Wydziału Filozoficznego. Funkcjonujący obecnie Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych powstał w 1984 roku. Od 2010 roku gmach Collegium Geographicum na Morasku nosi imię prof. Stanisława Pawłowskiego.
- Wszystko zaczęło się od kilkuosobowej katedry, a dziś mamy Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych z doskonałą kadrą wyróżniającą się osiągnięciami naukowymi. Życzę, aby w trakcie ewaluacji geografia otrzymała kategorię A+ - podkreślał prorektor UAM ds. kadry i finansów prof. Tadeusz Wallas.
Obchody 100-lecia poznańskiej geografii łączą się z zakończeniem obchodów 100-lecia Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Roku Polskiej Geografii.
- Wszyscy kochamy geografię. Miłość ta umożliwiła wykształcenie się wspaniałej wspólnoty. Apeluję do wszystkich o zachowanie tej jedności, bo tylko w niej tkwi nasza siła. Dla naszego Towarzystwa to wielkie wyróżnienie, aby móc przekazać jubileuszową pałeczkę Wydziałowi z Poznania - mówił przewodniczący Polskiego Towarzystwa Geograficznego prof. Antoni Jackowski.
Uroczystościom na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM towarzyszyła wystawa pt.: „Współczesne oblicza Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych”.