W Auli Lubrańskiego odbyła się konferencja naukowa pt. „Wyparte historie. Antysemityzm na Uniwersytecie Poznańskim w latach 1919-1939”. Podczas spotkania przedstawione zostały zamieszczone w specjalnym wydawnictwie wyniki badań, które dotyczyły sytuacji żydowskich studentek i studentów na Uniwersytecie Poznańskim w okresie międzywojennym.
Otwierając poniedziałkową konferencję prof. Bogumiła Kaniewska powiedziała, że zebrane w książce teksty nie pozostawiają najmniejszej wątpliwości co do tego, że żydowskie studentki i studenci były prześladowane i byli prześladowani w Uniwersytecie Poznańskim. Zwróciła także uwagę na fakt, że w tym samym czasie, pracy w UP nie otrzymali wybitni naukowcy tylko dlatego, że byli Żydami lub mieli żydowskie pochodzenie.
– UAM, a także inne uczelnie, które są spadkobiercami Uniwersytetu Poznańskiego, mają obowiązek przywracania wypartych historii – mówiła rektorka UAM. – Historii o tragicznych wydarzeniach lat 20. i 30. zeszłego wieku, które rozgrywały się w naszych murach. Spełnienie obowiązku wobec naszej przeszłości, które obecnie spełniamy, to jednocześnie nasze zobowiązanie wobec przyszłości. Wszystko po to, byśmy umieli rozpoznać zjawiska i zachowania, które mogą stać się źródłem ludzkich, społecznych i historycznych dramatów.
Cały artykuł i fotorelacja na Uniwersyteckie.pl
fot. Adrian Wykrota