Aula Collegium Polonicum jak nowa

420 miejsc, wygodnie fotele, nowoczesne oświetlenie oraz nagłośnienie - tak prezentuje się po remoncie duża aula Collegium Polonicum w Słubicach, jedna z największych i najnowocześniejszych sal w regionie. Jej oficjalne otwarcie zaplanowano na 21 października podczas inauguracji roku akademickiego o godz. 12:00.

W auli tradycyjnie będą się odbywać uroczystości akademickie, konferencje, ale również koncerty i przedstawienia teatralne. Uczelnia już korzysta z sali, a pod koniec września odbędzie się tam pierwsze wydarzenie kulturalne.

Collegium Polonicum w Słubicach jest wspólną placówką naukowo-badawczą dwóch partnerskich uniwersytetów: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Duża aula CP została odbudowana po pożarze z 31 lipca 2018 roku. Ogień oraz akcja gaśnicza wyrządziły olbrzymie szkody w tej najbardziej reprezentacyjnej sali, która wymagała kompletnego odbudowania wnętrza oraz elementów dachu. Dzięki sprawnej akcji gaśniczej pożar nie rozprzestrzenił się, a pracownicy Collegium Polonicum uratowali m.in. cenny fortepian.

Tak jak cały kompleks Collegium Polonicum nową aulę zaprojektował architekt Tomasz Durniewicz, a prace nadzorował Dział Techniczny UAM, na czele z zastępcą kanclerza ds. remontów i inwestycji, Markiem Sobczakiem. Miejsc w auli jest teraz o 36 więcej niż przed pożarem. Koszt remontu wyniósł około 7 milionów złotych, z czego aż 730 tys. zł na odbudowę dużej auli przekazał Urząd Miasta i Gminy Słubice.

Fot. Adam Czernenko

Agnieszka Książkiewicz