Data publikacji w serwisie:

Badaczki i badacze z UAM wśród stu najzdolniejszych polskich naukowców przed trzydziestką

Zdjęcie budynku Collegium Minus UAM - widok z góry

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła listę laureatek i laureatów konkursu w programie START dla wybitnych przedstawicieli młodego pokolenia badaczy. Jest wśród nich dziesięć osób z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

  • Jessie Josepha Foest, Wydział Biologii, dziedzina: ekologia;
  • Mateusz Gołębiewski, Wydział Fizyki i Astronomii, dziedzina: fizyka;
  • Michalina Kowala, Wydział Prawa i Administracji, dziedzina: prawo;
  • Dariusz Lewandowski, Wydział Chemii, dziedzina: chemia;
  • Małgorzata Nowak, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej, dziedzina: literaturoznawstwo;
  • Daria Nowicka, Wydział Chemii, dziedzina: chemia;
  • Gerard Ronge, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej, dziedzina: literaturoznawstwo;
  • Martin Solar, Wydział Fizyki i Astronomii, dziedzina: astronomia;
  • Alexandra Staniewska, Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa, dziedzina: etnologia i antropologia kulturowa;
  • Jakub Szewczyk, Centrum NanoBioMedyczne, dziedzina: inżynieria materiałowa.

Warto dodać, że jedna z laureatek, Michalina Kowala, znalazła się w gronie osób, którym Fundacja przyznała wyróżnienie dla kandydatów, których osiągnięcia badawcze zostały ocenione przez recenzentów konkursu jako wybitne. Druga z laureatek, Alexandra Staniewska, uzyskała przyznawane w ramach programu START Stypendium im. Barbary Skargi.

Program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego. Laureaci i laureatki programu START w edycji 2025 otrzymają roczne stypendium w wysokości 30 tys. zł. Łączna kwota przeznaczona przez FNP na stypendia w 33. konkursie w programie START to ponad 3 mln zł. Więcej na: https://www.fnp.org.pl/znamy-laureatow-konkursu-start-2025/

Fot. Krzysztof Duda

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

4048