Data publikacji w serwisie:

Co można opowiedzieć w minutę w Hollywood?

Film „Koniec na dzisiaj” autorstwa studentów i absolwentów kierunku filmoznawstwo na WFPiK UAM zostanie wyświetlony w Hollywood.

Film ten w zeszłym roku zdobył główną nagrodę w kategorii fabuła na 17. Festiwalu Filmów Jednominutowych, a pod koniec września zostanie wyświetlony w Secret Movie Club w Los Angeles w ramach specjalnego pokazu filmów krótkometrażowych pod szyldem tematycznym „Back to School”.

Za scenariusz i reżyserię filmu odpowiadał Dominik Cywiński, który poza studiowaniem na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej zajmuje się również opieką techniczną nad Laboratorium Eksperymentalnych Mediów im. Stanisława Lema.

- Przy produkcji jednominutowego filmu trzeba wykazać się większą kreatywnością niż tworząc film długometrażowy, wszystko przez to, że każda etiuda musi posiadać wstęp, rozwinięcie i zakończenie. “Koniec na dzisiaj” był pomysłem po jednej z dłuższych produkcji – mówi Dominik Cywiński.

Film opowiada historię trzech chłopców grających w piłkę. Momentem kulminacyjnym jest wiązanie sznurówek przez jednego z głównych bohaterów. Gdy podnosi głowę, wszyscy z przerażeniem skupiają swoją uwagę na spadającym meteorze. - Sam pomysł pojawił się podczas rozmowy o tym, co można opowiedzieć w minutę. Zaproponowałem, że można rozpocząć od wiązania sznurówek. Ktoś rzucił „i nagle świat się kończy” – dodaje scenarzysta i reżyser. Wśród twórców był również Kacper Jasiński, student WFPiK, asystent reżysera, odpowiedzialny za script, vfx i efekty praktyczne, - meteor w rzeczywistości zrobiony był z dużej plastikowej miski, która oklejona została dużą ilością papieru, gazet reklamowych. Pomalowałem ją białym klejem, po czym wszystko obsypałem ziemią. Efekt specjalny polegał na tym, że meteorem kręciliśmy na fotelu obrotowym. Oczywiście, w tym momencie ważny był etap postprodukcji, dzięki której widzowie mogą zachwycić się efektem końcowym.

Wśród twórców filmu byli również:

studenci: Katarzyna Hinz (kierownictwo produkcji), Michał Mróz (kierownictwo planu), Janek Brzozowski (klaps), Adam Włodarczyk i Mikołaj Olejnik (grip); absolwenci: Mateusz Waliszewski (zdjęcia), Nikodem Wojciechowski (montaż, kolor i DIT); oraz współpracownicy: Michał Woźny (oświetlenie), Oliwia Szeląg (dźwięk na planie), Leonard Michalski (sound design), Katarzyna Błaszak (animacja dzieci), Dawid Połomski (asystent operatora), Jakub Sobczak (asystent oświetleniowca).

Kontakt

Przemysław Stanula

4497