Jak faktycznie wygląda przemieszczanie się osób mieszkających w Poznaniu i okolicach i co mieszkańcy o tym myślą? Sprawdzają to naukowcy z Wydziału Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Do 26 lutego trwa szeroko zakrojone badanie mobilności, podróżowania i zachowań transportowych w aglomeracji poznańskiej. Zachęcamy do udziału! Ankieta jest dostępna pod adresem: https://fschmidt-poznan.web.amu.edu.pl/Pozna%c5%84.html
Jak piszą o ankiecie naukowcy: „Ulice Poznania i okolic co chwilę stają się tematami miejskich dyskusji. Dyskutujemy o tym, czy powinno się je zwężać czy może poszerzać; kto jeździ autem, a kto rowerem; kogo odstraszają ceny biletów na autobus albo dokąd można tanio polecieć samolotem. Brakuje nam jednak rzetelnych danych.”
Celem badania jest odpowiedź na pytania:
- w jaki sposób, jak często i na jakie odległości przemieszczają się na co dzień osoby zamieszkujące Poznań i okoliczne gminy?
- w jaki sposób i dokąd podróżują poza miasto?
- jakie mają nastawienie do różnych środków transportu?
- czy transport w mieście odpowiada na ich potrzeby?
Badanie obejmuje siedemnaście gmin aglomeracji poznańskiej, czyli osoby mieszkające w gminach: Poznań, Tarnowo Podgórne, Rokietnica, Suchy Las, Czerwonak, Murowana Goślina, Swarzędz, Pobiedziska, Nekla, Kostrzyn, Kleszczewo, Kórnik, Puszczykowo, Mosina, Luboń, Komorniki i Dopiewo.
fot. Przemysław Stanula