Fit4Future Summer School on Energy Transition, to inicjatywa 3 uczelni: Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechniki Poznańskiej. Uczestnicy letniej szkoły gościli w Poznaniu przez tydzień (9-13 września) i była to próba przybliżenia tematu transformacji energetycznej doktorantom i studentom:
- Szkoła letnia jest organizowana z inicjatywy prof. Melanie Jaeger-Erben z Uniwesytetu Technicznego w Cottbus – mówi dr Maciej Frąckowiak z Wydziału Socjologii UAM. I dodaje: - To właśnie ona zainicjowała i koordynowała projekt badawczy dotyczący oszczędzania energii w czasie rosnących cen na skutek napastniczej wojny Rosji w Ukrainie. Realizowaliśmy razem projekt badawczy, piszemy wspólnie teksty, pojawiła się też propozycja udziału w wydarzeniu, które popularyzuje ten temat nie tylko wśród akademików, ale także próbuje nim zainteresować osoby studiujące. Chodzi o to, by zachęcić je by więcej energii i sił wkładały w temat związany z transformacją energetyczną, który jest kluczowy, biorąc pod uwagę wyzwania współczesności i to, co nas czeka w nadchodzących latach – mówi dr Frąckowiak.
Prof. Ryszard Necel z WS UAM dodaje:
- Najważniejszy jest wymiar międzynarodowy. Bardzo ważnym aspektem jest też wymiana pomiędzy naukowcami z nauk technicznych i humanistycznych. To bardzo ciekawe, że rozmawiamy o termomodernizacji w kontekście nie tylko usprawnienia tego procesu w wymiarze technicznym, ale także mówimy o społecznych konsekwencjach. Powinniśmy takie kwestie konsultować, bo są różne grupy interesariuszy, które należy brać pod uwagę – mówi prof. Necel.
Podczas szkoły letniej o swoim projekcie mówił także dr Przemysław Pluciński, który bada napięcia społeczne związane z transformacją energetyczną:
- Podstawowym przedmiotem zainteresowania będą napięcia społeczne, które wybuchają na tle konieczności transformacji zrównoważonej ze szczególnym naciskiem na dyskusję wokół polityk energetycznych i różnych strategii, które kraje europejskie często w dość odosobniony sposób podejmują w reakcji na wyzwania klimatyczne. Z drugiej strony mamy też wojny, czyli wydarzenia, które było niekontrolowane, a dla pewnych aktorów nieoczekiwane, więc mamy tutaj pewne przestrzenie niespójności, jeśli chodzi o polityki energetyczne. Cele są wyznaczone - Fit for 55, cele dekarbonizacyjne do roku 2030 i one zaczynają już być dyskutowane jako mało realistyczne, trudne do osiągnięcia – zauważa dr Pluciński.
fot. Przemysław Stanula