Data publikacji w serwisie:

Jak równać do najlepszych – międzynarodowa dyskusja w stulecie Uniwersytetu Poznańskiego

„Uniwersytety w poszukiwaniu doskonałości” to hasło międzynarodowej konferencji, która odbędzie się 6 maja w Auli UAM z okazji 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Gośćmi będą osobistości świata nauki, doktorzy honoris causa trzech poznańskich uczelni UAM, UMP i UPP.

- Zaprosiliśmy siedmioro honorowych doktorów naszych uczelni, światowej sławy specjalistów w swoich dziedzinach – mówi prof. Ryszard Naskręcki, Prorektor UAM ds. nauki i współpracy międzynarodowej. - Gościć będziemy lekarkę prof. Marię Siemionow, chirurga transplantologa, osobę, która dokonała jednej z najbardziej spektakularnych operacji przeszczepu twarzy. Prof. Béla Bollobás to matematyk, twórca metod kombinatoryki, prof. Hans Wolfgang Spiess to jeden z najwybitniejszych w świecie specjalistów w dziedzinie badań polimerów metodami magnetycznego rezonansu jądrowego. W spotkaniu udział weźmie wybitny chemik, wierzymy, że kandydata do Nagrody Nobla z chemii, prof. Krzysztof Matyjaszewski. Prof. Cheong Byung-Kwon jest tłumaczem „Pana Tadeusza” na język koreański a prof. Andrzej Dubas twórcą poznańskiej szkoły agronomii. Zaproszenie przyjął także światowej sławy specjalista z planowania przestrzennego miast, prof. Peter Nijkamp – dodaje prof. Naskręcki.

Konferencja rozpocznie się o godz. 10:00. O godz. 12.00 zapraszamy na briefing prasowy z naukowcami do Auli UAM. Możliwe będą indywidualne rozmowy z każdym z wybitnych naukowców obecnych na konferencji.

Częścią wydarzenia będzie gala wręczenia nagród Fundacji UAM „Doskonałość w nauce - użyteczność w praktyce" dla najlepszych naukowców UAM. Natomiast jeszcze przed rozpoczęciem konferencji, o godz. 9:00 odbędzie się „chrzest” tulipana „Uniwersytet Poznański", wyhodowanego specjalnie z okazji Jubileuszu.

Program konferencji

10:00 otwarcie konferencji, sesja I (Aula UAM, Collegium Minus, ul. Wieniawskiego 1)

Sesja I - Indywidualne wystąpienia doktorów honoris causa uczelni poznańskich

  • Profesor Béla Bollobás, DHC UAM
  • Profesor Cheong Byung-Kwon, DHC UAM
  • Profesor Andrzej Dubas, DHC UPP
  • Profesor Krzysztof Matyjaszewski, DHC UAM
  • Profesor Peter Nijkamp, DHC UAM
  • Profesor Maria Siemionow, DHC UMP
  • Profesor Hans Wolfgang Spiess, DHC UAM

W tej części wybitne osobistości nauki opowiedzą o swojej drodze do doskonałości. Sesja będzie miała charakter dwujęzyczny (języki polski i angielski). Na sali obecny będzie tłumacz, który tłumaczył będzie symultanicznie wypowiedzi naukowców.

12:00 - 12:30 przerwa kawowa (w tym czasie briefing prasowy!)

12:30 - 14:00 gala wręczenia nagrody Fundacji UAM „Doskonałość w nauce - użyteczność w praktyce". Konkurs ogłoszony został w marcu 2019 i dedykowany był wszystkim tym, którzy w trakcie Dekady Jubileuszowej UAM 2009-2019, realizując swoje badania oraz działania naukowe o charakterze aplikacyjnym, chcieli przede wszystkim aktywnie i z pożytkiem społeczno-gospodarczym łączyć naukę z biznesem - dowiedz się więcej o konkursie

Występ artystyczny zespołu HAE-EO-HWA (Aula UAM, Collegium Minus, ul. Wieniawskiego 1).

14:00 - 15:00 przerwa

15:00 - 17:00

Sesja Il - Dyskusja panelowa z udziałem doktorów honoris causa (Aula UAM, Collegium Minus, ul. Wieniawskiego 1).

W tej części  konferencji zadawać będzie można pytania naukowcom.

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048