Data publikacji w serwisie:

Kamień węgielny pod nowy Dom Studencki na Morasku – wmurowany

7 maja 2021 r. odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nowy Dom Studencki, który stanie na Morasku i sąsiadować będzie z Collegium Historicum oraz Centrum Zaawansowanych Technologii.

Podczas wydarzenia, Jej Magnificencja rektor UAM, prof. Bogumiła Kaniewska mówiła:

- 7 maja 1919 roku pierwszy rektor mówił: “Macie, młodzi przyjaciele, wykształcić się w uniwersytecie nie tylko naukowo, lecz nie mniej macie wydoskonalić się na dobrych obywateli kraju”. Dlatego uczczenie święta UAM położeniem kamienia węgielnego pod dom studencki pokazuje jak ważnym jest dla uniwersytetu i jak ważną była zawsze społeczność studencka. Studentki i studenci nadają naszym działaniom sens, są źródłem naszej energii, ale też nadzieją na przyszłość naszego miasta i kraju. Dlatego chcemy przyciągać do Poznania ludzi zdolnych, kreatywnych, czasem niepokornych i buntowniczych, by zmieniali na lepsze UAM teraz i przez następne sto lat – dodała prof. Kaniewska.

Podczas uroczystości głos zabrał także zastępca Prezydenta Miasta Poznania, pan Jędrzej Solarski: - To symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego przypomina nam, jak ważnym fundamentem w rozwoju naszego miasta są uczelnie poznańskie, a szczególnie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Chciałbym serdecznie pogratulować odwagi, że w tak trudnym okresie pandemii decydujecie się państwo na kolejną inwestycję. Nie mogę się już doczekać, kiedy pierwsi studenci będą mogli zamieszkać w akademiku.

Obecny na uroczystości dyrektor Regionu Zachód konsorcjum ALSTAL Grupa Budowlana, pan Mariusz Niewiadomski, przedstawiciel wykonawcy akademika, zapewnił, że prace budowlane zostaną zakończone na czas: - W tym miejscu chciałbym państwu zadeklarować, że z całą pewnością, jako odpowiedzialny i doświadczony wykonawca, dochowamy terminu i zakończymy wszystkie prace do połowy sierpnia 2022 roku.

Po podpisaniu aktu erekcyjnego, w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, udział wzięli:

- JM rektor UAM, prof. Bogumiła Kaniewska,

- były rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki,

- wicewojewoda wielkopolski, Maciej Bieniek,

- wiceprezydent miasta Poznania, Jędrzej Solarski,

-  zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki UMWW, Czesław Kruczek,

- dyrektor Regionu Zachód ALSTAL, Mariusz Niewiadomski.

Przypomnijmy, że projekt architektoniczny akademika, którego autorem jest biuro architektoniczne DEDECO Sp. z o.o „Warszawa” sp. k. z Warszawy, został wybrany w 2019 roku w drodze konkursu. Dom studencki ma pomieścić 160 pokoi jednoosobowych wraz z węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym, w tym na każdej kondygnacji 1 pokój dla osoby z niepełnosprawnością. Znajdzie się tam także 120 pokoi dwuosobowych z węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym. Na każdej kondygnacji będzie też m.in. kuchnia z jadalnią i pralnia z suszarnią. W akademiku powstanie także m.in. stołówka, klub studencki, przedszkole, sklep minimarket i siłownia. Akademik będzie liczył 5 kondygnacji, w tym 4 mieszkalne.

Fot. Adrian Wykrota

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048