Data publikacji w serwisie:

Kamień węgielny w Pile

We wtorek 30 lipca przy Szpitalu Specjalistycznym im. Stanisława Staszica w Pile odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego prosektorium w ramach realizacji programu uruchomienia kierunku lekarskiego przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – etap I. Budowa nowego prosektorium została dofinansowana w kwocie 6 mln zł przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

W wydarzeniu wzięli udział – rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, prorektor ds. kadr i rozwoju prof. dr hab. Tadeusz Wallas, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile dr Paweł M. Owsianny, poseł Piotr Głowski, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego – członkowie zarządu Katarzyna Kretkowska i Jacek Bogusławski, starosta pilski Rafał Zdzierela, prezydent Piły Beata Dudzińska, rektor Akademii Nauk Stosowanych w Pile prof. ANS Donat Mierzejewski, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile Wojciech Szafrański oraz radni wojewódzcy i powiatowi, przedstawiciele samorządów lekarskich i pielęgniarskich, edukacji i mediów.

Pamiątkowy akt erekcyjny podpisali inicjatorzy przedsięwzięcia, fundatorzy, podmiot tworzący oraz wykonawca inwestycji. Następnie dokument, wraz z innymi pamiątkowymi przedmiotami, został zamknięty w kapsule czasu i zamurowany w fundamentach powstającego budynku prosektorium. Wśród umieszczonych w kapsule artefaktów znalazły się m.in. kolekcjonerska moneta wyemitowana przez Narodowy Bank Polski z okazji 100-lecia utworzenia Uniwersytetu Poznańskiego, przypinka z logo UAM oraz artykuł z Życia Uniwersyteckiego pt. „Doktorat Honoris Causa dla prof. Bogumiły Kaniewskiej”.

Nowe prosektorium powstanie przy pilskim szpitalu w miejscu obecnego. Na pierwszym piętrze powstaną sale dydaktyczne z możliwością oglądania na żywo zabiegów i operacji przeprowadzanych na szpitalnym bloku. W budynku powstanie także część z chłodniami oraz nowoczesne pomieszczenia do przeprowadzania badan patomorfologicznych i genetycznych. Studenci kierunku lekarskiego będą z niego korzystać od 1. roku studiów.

Fot. Paulina Michałek-Komorowska

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048