Koncert połączonych sił polsko-amerykańskich

Połączone orkiestry: amerykański The U.S. Air Forces in Europe Band oraz Big Band Orkiestry Wojskowej w Bytomiu  wystąpiły 18 listopada 2019 roku w Auli Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu.

Ten niezwykły koncert rozpoczął się odegraniem hymnów Stanów Zjednoczonych i Polski, a następnie zabrzmiały wielkie przeboje amerykańskiej i polskiej muzyki rozrywkowej. Organizatorami koncertu byli Konsulat Stanów Zjednoczonych w Krakowie oraz WPA UAM w Kaliszu. - Muzyczna współpraca na scenie to świetna analogia do dobrej współpracy naszych wojsk. – mówiła Konsul ds. Prasy, Kultury i Edukacji w krakowskim konsulacie Stanów Zjednoczonych, Amy Steinmann. -  Orkiestra sięga do czasów drugiej wojny światowej, kiedy grała pod kierunkiem legendarnego Glenna Millera. Od lat 50. w roli muzycznych ambasadorów USA przemierzają Europę i koncertują w różnych jej krajach. Dziś wieczorem usłyszycie państwo klasykę jazzu i swingu, co pozwoli wam przypomnieć sobie złotą epokę muzyki amerykańskiej – dodała Konsul Steinmann.

Przemysław Stanula