Data publikacji w serwisie:

Książka z mocą dla dzieci z Ukrainy

W wyniku konkursu “W zwykłych słowach wielka MOC”, zorganizowanego przez Wydział Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, powstała książka adresowana do dzieci z Ukrainy. Publikacja zawiera zwycięskie prace studentów: utwory literackie i poetyckie; znalazły się w niej także prace artystyczne ukraińskich dzieci. Nagrodzonych autorów poznaliśmy podczas gali, która odbyła się 9 czerwca na Kampusie Ogrody.

“Tytuł niniejszego zbioru wierszy i opowiadań W zwykłych słowach wielka MOC odwołuje się do przekonania, że opowieść ma moc sprawczą” - pisze we wstępie do książki prof. Agnieszka Gromkowska-Melosik, prodziekan WSE. “Może zmienić myślenie, pocieszyć w trudnych chwilach, pozwala zobaczyć świat, którego na co dzień nie dostrzegamy, wznieść się ponad codzienną rutynę i szarość życia. Uczy marzenia o byciu kimś innym, sprawia, że pragniemy wieść inne życie, pozwala przetrwać najtrudniejsze chwile”.

Na konkurs napłynęły utwory o zróżnicowanej stylistyce i gatunku (wiersze, opowiadania, list literacki, mini-dramat), autorstwa studentów_tek z Wydziału Socjologii, Wydziału Neolfilologii, Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa, Wydziału Psychologii i Kognitywistyki oraz Wydziału Studiów Edukacyjnych.

Jury konkursu zdecydowało o nagrodzeniu następujących utworów:

miejsce pierwsze: “Wartość małego człowieka” autorstwa Julity Maćkowiak z Wydziału Socjologii,

miejsce drugie: “Kołysanka dla pluszowego misia” autorstwa Julii Jezierskiej z Wydziału Studiów Edukacyjnych,

miejsce trzecie: “Przygoda Bocianiej Rodziny” autorstwa: Sandry Piaskowskiej, Weroniki Szłapki, Wiktorii Przybylskiej, Oliwii Dardas, z ilustracjami Katarzyny Kirylczuk  z Wydziału Studiów Edukacyjnych.

- Bardzo się cieszymy z faktu, że zaangażowałyśmy się w powstawanie książki - mówiły podczas uroczystości autorki “Przygody Bocianiej Rodziny”. - Ta praca jest zbudowana naszym maksymalnym wysiłkiem. Jeżeli chodzi o pisanie, wcześniej miałyśmy do czynienia tylko ze standardowymi studenckimi referatami, pracami itp. Nigdy nie pisałyśmy typowych, książkowych prac dla dzieci. To bardzo inspirujące i było to przyjemne doświadczenie, motywator, żeby zacząć działać w tę stronę - dodały studentki.

Ponadto wyróżniono:

Wyróżnienie pierwsze: “Paleta Barw” autorstwa: Kariny Bareckiej, Izabeli Napierały, Anny Wojczyńskiej z Wydziału Studiów Edukacyjnych,

wyróżnienie drugie: “Mój Mały Zielony Plecak” autorstwa Zuzanny Koczorowskiej z Wydziału Studiów Edukacyjnych.

Wszystkie powyższe utwory zostały opublikowane w książce wydanej przez Wydawnictwo Naukowe UAM w Poznaniu.

Kapituła zdecydowała także o przyznaniu dodatkowej nagrody za zaangażowanie i wyobraźnię dla Jonasza Pawlaczyka z Wydziału Studiów Edukacyjnych za cykl pięciu utworów nadesłanych na konkurs.

Wydana w nakładzie 100 sztuk książka “W zwykłych słowach wielka MOC” trafiła do obecnych na gali dzieci z Ukrainy i ich opiekunów z zaprzyjaźnionych z WSE szkół. Zostanie także wysłana do tych z nich, które wróciły już do kraju. Na jesień zaplanowano dodruk publikacji.

Fot. Martyna Płaczek

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048