Lech Raczak z Medalem Alumno Bene Merenti

JM Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki wręczył w piątek, 26 kwietnia, medal Alumno Bene Merenti Lechowi Raczakowi, reżyserowi teatralnemu, dramatopisarzowi, teatrologowi, współzałożycielowi Teatru Ósmego Dnia.

Lech Raczak jest absolwentem UAM, studiował w latach 1964/65-1968/69. W latach 1995-1998 był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego, a w latach 1993-2012 dyrektorem artystycznym poznańskiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. – O Jego niezwykłym dorobku artystycznym świadczy to, że jest reżyserem około 70 przedstawień, jest współautorem lub autorem scenariuszy wszystkich tych widowisk – mówił podczas uroczystości JM Rektor UAM. – Spektakle zrealizowane przez Lecha Raczaka w Teatrze Ósmego Dnia wyróżnione zostały ponad 30 nagrodami na krajowych i międzynarodowych festiwalach teatralnych oraz Nagrodą im. Konrada Swinarskiego za całokształt działalności artystycznej – dodał prof. Lesicki.

Dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej prof. Tadeusz Mizerkiewicz mówił o laureacie - Od lat 70-tych wraz z innymi polonistami E. Balcerzanem, S. Barańczakiem, R. Krynickim uczył, jak być Polakiem. Jesteśmy z tego dumni jako środowisko akademickie, jesteśmy mu za to wdzięczni. Wiemy również, jak bardzo ta zdolność Lecha Raczaka do uczenia jak być Polakiem znowu stała się dzisiaj bardzo aktualna oraz potrzebna.

- Otrzymałem wiele nagród i medali w życiu, ale ten jest szczególny, ponieważ nigdy nie myślałem, że trafi w moje ręce. Byłem studentem dobrym, ale nie wybitnym. Odbierałem wiele stopni dobrych i bardzo dobrych, ale znam też gorycz niedostatecznego i smak sesji poprawkowej, więc tym bardziej ten moment jest zaskakujący – powiedział Lech Raczak, dziękując za wyróżnienie go medalem Alumno Bene Merenti.

Medal Alumno Bene Merenti jest wyróżnieniem honorującym absolwentów UAM, którzy nie będąc pracownikami, rozsławili imię uczelni swoją działalnością na rzecz społeczeństwa, kultury i nauki.

fot. Przemysław Stanula

Przemysław Stanula