Data publikacji w serwisie:

Medal Alumno Bene Merenti dla śp. doc. Zdzisławy Wójcik

Medal ALUMNO BENE MERENTI – najważniejsze odznaczenie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyznawane wybitnym absolwentom otrzymała pośmiertnie doc. dr hab. Zdzisława Wójcik. W środę 5 grudnia wyróżnienie odebrała z rąk Rektora UAM jej córka Bożenna Wójcik.

- Barwny życiorys laureatki medalu to gotowy scenariusz na film lub książkę. Była niezwykłą kobietą o nietuzinkowej osobowości, ponadprzeciętnym potencjale i otwartym umyśle, który z pewnością zawdzięcza swoim rodzicom – mówił podczas uroczystości Rektor prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki.
Docent dr hab. Zdzisława Wójcik była córką jednego z fundatorów Uniwersytetu Poznańskiego, Kazimierza Wójcika – profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była polską geobotaniczką, działaczką społeczną oraz harcmistrzynią ZHP.
Podczas laudacji przypomniane zostały jej wspomnienia: „W swoim życiu dużo przeżyłam i wiele widziałam. Dwie wojny światowe, deportację w głąb związku sowieckiego, pobyt w więzieniach, Afrykę i Kanadę. Utratę, a potem odzyskanie niepodległości przez Polskę. W 1989 roku miałam 74 lata. Byłam już na emeryturze i wydawało mi się, że całe życie mam już za sobą. Okazało się inaczej. Od 26 lat żyję w wolnym kraju i wiele udało mi się w tym czasie zrobić. Zostałam jednak ukształtowana przez II Rzeczpospolitą. Może to zabrzmi jak banał, ale to był naprawdę inny świat. Ludzie byli ulepieni z innej gliny. Harcerstwo, szkoła, patriotyczne domy, świeże jeszcze opowieści o powstaniach i bojach o niepodległość. Zależało nam na czymś więcej niż tylko na osobistym powodzeniu. Byliśmy zahartowani , gotowi do poświęceń. Może właśnie dlatego, gdy doszło do katastrofy i nasz świat w jednej chwili rozpadł się w kawałki, udało mi się znieść wszystko, co zgotował los. Udało mi się przetrwać i nie stracić nadziei”.
- Uniwersytet Poznański był dla mamy czymś ogromnie ważnym – ona o tym mówiła zawsze. Jej największe przyjaźnie wiązały się z tym Uniwersytetem – mówiła córka naukowczyni, Bożenna Wójcik.
- Jestem wzruszony, że tak niezwykłej osobie o tak wspaniałym życiorysie mogę ten medal przyznawać. Niestety pośmiertnie, ale to podkreśla, że Ci którzy odeszli, pozostają żywi w naszej pamięci. To, że ten medal wręczam w dniach, kiedy świętujemy 100- lecie odzyskania niepodległości, też ma znaczenie, bo Pani Zdzisława Wójcik  tak wiele dla niepodległej Polski zrobiła – mówił Rektor UAM wręczając medal córce laureatki.

(mr, ps)

fot. Przemysław Stanula