Data publikacji w serwisie:

Nauka do naprawy

15 lutego o godz. 17:00 zapraszamy na debatę online pod hasłem „Nauka do naprawy”. W dyskusji udział wezmą: minister nauki Dariusz Wieczorek, przewodnicząca KRUP i rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska, prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Marek Konarzewski oraz dyrektor Narodowego Centrum Nauki, prof. Krzysztof Jóźwiak.

Akcja „Nauka do naprawy” została zapoczątkowana w grudniu ubiegłego roku. W trakcie jej trwania, poprzez ankietę internetową, nadesłano blisko 750 propozycji zmian w systemie nauki. Wybrane zagadnienia zostaną omówione właśnie podczas czwartkowej debaty.

Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska poruszy temat zmian, jakie przyniosła w nauce ustawa 2.0 i podzieli się wnioskami z zarządzania uczelnią po wzmocnieniu przez ustawę władzy rektora. Omówiona zostanie także kwestia mobilności naukowców. Czy powinna być obowiązkowa, na jakim etapie kariery naukowej? Wśród tematów pojawi się także kwestia etatów nauczycieli akademickich. Czy podział na badaczy i dydaktyków rzeczywiście wpłynął na poprawę jakości kształcenia?

-Sądzę, że takie debaty są potrzebne, bo uświadamiają nam, z jakimi problemami się stykamy, a są one różne. Swoje problemy ma Polska Akademia Nauk, swoje uniwersytety, młodzi naukowcy i ci doświadczeni. Tylko wymieniając się poglądami, możemy dojść do jakiegoś optymalnego, nie idealnego, ale optymalnego rozwiązania. Bo cel tych rozmów jest jeden, co zrobić, żeby nauka w Polsce rozwijała się lepiej – komentuje prof. Bogumiła Kaniewska.

Organizatorami debaty są: Polska Akademia Nauk oraz Forum Akademickie.

Zapraszamy do śledzenia wydarzenia pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=Ur7NIpuERAs

Kontakt

Przemysław Stanula

4497