Naukowcy z UAM odkrywają w Novae unikatowe monumentalne armamentarium – rzymski arsenał

Pomimo trudnych czasów i okoliczności spowodowanych pandemią, grupa badawcza z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu realizuje badania w ramach polsko-bułgarskiego projektu „Obóz legionowy i miasto rzymskie, wczesnobizantyjskie Novae” na terenie rzymskiej prowincji Mezja Dolna w Północnej Bułgarii.

Pięcioosobowy interdyscyplinarny zespół naukowo-badawczy pod kierownictwem dr hab. Eleny Kleniny z Centrum Ekspedycja Novae na Wydziale Historii tworzą doświadczeni wieloletni współpracownicy z UAM, UW oraz Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie. Od 1 lipca naukowcy Centrum Ekspedycji Novae kontynuują prace na terenie tzw. armamentarium – monumentalnego budynku unikatowego arsenału w skali Limesu Dunajskiego Cesarstwa Rzymskiego. Obiekt ten budzi już dzisiaj, jeszcze na etapie badań archeologicznych, ogromne zainteresowanie w świecie naukowym zarówno wśród historyków, archeologów jak i architektów. Swoje wizyty połączone z możliwością bezpośredniego oglądu odkrywanego na nowo armamentarium zapowiedzieli między innymi naukowcy z Instytutu Archeologii Bułgarskiej Akademii Nauk oraz archeolodzy z Deutschen Archäologischen Institut w Berlinie, Université de Lille i Université du Québec à Rimouski. Tegoroczna realizacja projektu i prace misji naukowo-badawczej odbywają się dzięki pomocy i wsparciu finansowemu UAM oraz projektu „Uniwersytet Jutra”. Kampania badawcza w Novae potrwa do 6 sierpnia.

Foto 1. Novae 2021. Badania w centralnej części rzymskiego arsenału.

Foto 2. Novae 2021. Prace eksploracyjne w zachodniej części rzymskiego arsenału.

Agnieszka Książkiewicz