Data publikacji w serwisie:

Nie ma lepszego miejsca na tę wystawę

Wystawę „Pan Tadeusz ponadczasowy” można już oglądać w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Na ekspozycji znalazło się około 150 różnych wydań „Pana Tadeusza” oraz 50 książek o Adamie Mickiewiczu, a także inne eksponaty. Wśród prezentowanych książek jest pierwsze, paryskie wydanie epopei z 1834 roku, wchodzące w skład zbiorów BUP. Jest też kilim z Inwokacją, wykonany na Litwie.

– Dzisiejszym wydarzeniem Biblioteka inauguruje po wakacyjnej przerwie swoją działalność kulturotwórczą, wystawienniczą i promocyjną – mówiła podczas wernisażu dyrektorka Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, dr Małgorzata Dąbrowicz. – Zaczęliśmy wspaniale – muzyką i krokiem poloneza, a spotykamy się z okazji 190. rocznicy pierwszego wydania „Pana Tadeusza”, na wystawie pod znamiennym tytułem „Pan Tadeusz ponadczasowy”. Prezentujemy na niej wydania zarówno polskie, jak i obce, w różnych językach, tego dzieła Adama Mickiewicza – wielkiego poety, romantyka, narodowego wieszcza i zarazem patrona Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którego Biblioteka jest częścią. Dlatego nie ma lepszego miejsca na tę wystawę i bardzo nas cieszy, że została ona przygotowana i jest prezentowana w murach w gmachu Biblioteki – dodała dr Małgorzata Dąbrowicz.

Ekspozycję tworzą zbiory Tadeusza Panowicza, członka Wielkopolskiego Towarzystwo Przyjaciół Książki, znanego bibliofila z Ziemi Gnieźnieńskiej, a także Krystyny Warachowskiej z Torunia. Posiada ona wielką kolekcję takich wydań (także zagranicznych) i opowiedziała o jej związkach z Poznaniem.

Jak mówił podczas spotkania Tadeusz Panowicz, „Pan Tadeusz” został przetłumaczony na 34 języki, także jak powiedział – egzotyczne.

Wystawa będzie czynna do 23 października.

fot. Przemysław Stanula

Dokumenty

Nazwa Data
Plik umieścił(a)
Pobierz plik
T_Panowicz.mp3 17.09.2024 Przemysław Stanula
MP3
Pobierz MP3 T_Panowicz.mp3(1.3 MB)
K_Warachowska.mp3 17.09.2024 Przemysław Stanula
MP3
Pobierz MP3 K_Warachowska.mp3(1.4 MB)

Kontakt

Przemysław Stanula

4497