Data publikacji w serwisie:

Niebywałe wyzwanie zawodowe - Piotr Bojarski pokieruje Centrum Szyfrów Enigma

Piotr Bojarski

Budowa Centrum Szyfrów Enigma im. M. Rejewskiego, J. Różyckiego, H. Zyglaskiego, dobiega końca. Muzeum, które niebawem będzie mieściło się w Collegium Martineum UAM, ma już szefa. Został nim Piotr Bojarski, poznański pisarz, wieloletni dziennikarz Gazety Wyborczej i redaktor odpowiedzialny za Poznańskie Archiwum Historii Mówionej. Zapytaliśmy go, co znaczy dla niego ta nominacja:

- Ta nominacja jest dla mnie dowodem ogromnego zaufania, jaki okazały mi władze miasta i pani Monika Herkt, dyrektor Poznańskiego Centrum Dziedzictwa, proponując mi tę funkcję. Jest też niebywałym wyzwaniem zawodowym - zdaję sobie bowiem sprawę z tego, jak wielkie oczekiwania spoczywają na Centrum Szyfrów Enigma. Miejsce, w którym powstaje Centrum - a w którym nasi kryptolodzy rozpoczynali zmagania z szyframi Enigmy - ma dla mnie nie tylko walor historyczny, również osobisty. W tym budynku - odzyskanym dla uniwersytetu w 1990 roku przez młodych działaczy NZS - studiowałem przez cztery lata historię. Wtedy - na początku lat 90. - w najśmielszych oczekiwaniach nie spodziewałem się, że kiedyś wrócę w te mury w zupełnie nowej roli. Stało się to możliwe dzięki wielu ludziom dobrej woli: pomysłodawcy Centrum - Szymonowi Mazurowi - wspartemu przez zespół entuzjastów pod wodzą Szymona Dąbrowskiego i Tomasza Orłowskiego - oraz przez władze Poznania, UAM i regionu, które zaangażowały się z dużą energią w ten projekt. Wszystkim im za to serdecznie dziękuję! – mówi Piotr Bojarski.

- Centrum Szyfrów Enigma im. M. Rejewskiego, J. Różyckiego, H. Zyglaskiego powstaje przy współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, który użyczył ponad 1000 metrów kwadratowych pod tak ważną dla miasta i regionu instytucję - mówi prorektor UAM, prof. UAM dr hab. Tadeusz Wallas. - Ponadto UAM zwiększył nakłady na remonty i unowocześnienie Collegium, aby mogła rozpocząć się tak oczekiwana inwestycja. Lokalizacja Centrum nie jest przypadkowa. Od 1990 roku, dzięki studentom i pracownikom UAM, udało się przejąć ten budynek i ulokować w nim Wydział Historyczny. Tej funkcji budynek nie pełni już od lat, ale to nie oznacza, że stoi opustoszały. Przed pandemią odbywały się tutaj zajęcia, ulokowane są rozmaite agendy ogólnouniwersyteckie, a ulica Święty Marcin, po rewitalizacji przeprowadzonej przez miasto ma zupełnie inny wygląd. Mam nadzieję, że Collegium Martineum, wraz z Centrum Szyfrów Enigma, będzie perełką tej ulicy – dodaje prof. Tadeusz Wallas.

Centrum Szyfrów Enigma ma zostać otwarte latem 2021 r.

Kontakt

Przemysław Stanula

618294497