Data publikacji w serwisie:

Nowy akademik UAM w Poznaniu na miarę XXI wieku - METEOR

Ma nowoczesną bryłę i właśnie rozpoczęło się meblowanie jego pomieszczeń – uniwersytecki Dom Studencki Meteor. Firma ALSTAL Grupa Budowlana zakończyła budowę, a UAM otrzymał pozwolenie na użytkowanie.

– Czekaliśmy na ten moment wiele lat, krok po kroku realizując strategię rozwoju Uniwersytetu przyjętą blisko 20 lat temu. Na poznańskim Morasku, zwanym przez wielu naukową dzielnicą Poznania, zamieszkają studentki i studenci w nowym akademiku! W ten sposób, po wielu latach rozbudowy, będziemy mieli w Poznaniu miasteczko studenckie z prawdziwego zdarzenia! – mówi Rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska. I dodaje: - Meteor to świetlisty ślad, jaki zostawia na niebie meteoroid, który wpadł w atmosferę ziemską. Mam nadzieję, że pobyt tutaj pozostawi w życiu mieszkańców naszego Meteora właśnie taki świetlisty ślad – niesamowite wspomnienie akademickiej przygody.

– Jestem ogromnie dumny z realizacji tej inwestycji. Wraz z zespołem wykonaliśmy ogrom pracy, aby budynek spełniał potrzeby mieszkańców oraz całej uczelnianej społeczności. Wierzę, że studenci poczują się tutaj wyjątkowo i w komfortowych warunkach będą mogli osiągać wymarzone cele – powiedział Marcin Kuśmider, Kierownik Projektu z firmy ALSTAL.

Nowy dom studencki to pięciokondygnacyjny budynek z częścią mieszkalną i usługową. Będzie tam mogło zamieszkać aż 400 studentek i studentów.

W nowoczesnym budynku znalazło się 160 pokoi jednoosobowych i 120 dwuosobowych, a w każdym z nich umieszczono aneks kuchenny i łazienkę. Na każdej kondygnacji powstał pokój przeznaczony dla studentów z niepełnosprawnościami. Co więcej, na każdym piętrze zostały wybudowane osobne kuchnie z jadalniami oraz pralnie z suszarniami. Po zajęciach mieszkańcy będą mogli się zrelaksować na przestronnym, zielonym dziedzińcu budynku, na boisku sportowym lub przy grze w tenisa stołowego oraz w strefie relaksu z hamakami wśród starych brzóz. Parter budynku będzie pełnił funkcję usługową. Poza stołówką i klubem studenckim, znajdzie się tam przedszkole, minimarket oraz siłownia. Przedszkole posiada swój ogródek edukacyjny z wysadzonymi poziomkami, porzeczkami i miejscem na sezonowe warzywa. Swoją nową siedzibę znajdzie w akademiku również uniwersyteckie Radio Meteor. W ramach inwestycji powstały drogi dojazdowe, parking, a także niezbędna infrastruktura techniczna.

Projekt architektoniczny akademika, którego autorem jest biuro architektoniczne DEDECO Sp. z o.o „Warszawa” sp. k. z Warszawy, został wybrany w 2019 roku w drodze konkursu. Budowa akademika na kampusie Morasko trwała niespełna trzy lata. Wartość inwestycji wraz z wyposażeniem to niemal 70 mln zł.

Budowa nie była łatwą realizacją – przypadła na okres pandemii i problemów na rynku budowlanym, związanych z wybuchem wojny w Ukrainie.

To nie pierwsza realizacja firmy ALSTAL dla UAM. Spółka zrealizowała rewitalizację Collegium Heliodori Święcicki, a aktualnie rewitalizuje zabytkowy Koszarowiec przy al. Niepodległości.

Fot. materiały ALSTAL