Data publikacji w serwisie:

Pasieka na UAM

Na terenie Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile powstaje pasieka edukacyjna i permakulturowy ogród społeczny. W pierwszym ulu pojawili się już mieszkańcy, pszczoły polskiej rasy Krainka linii Galicja – łagodne i pracowite.

Ul pomalowały dzieci wolontariuszy pracujących nad całym projektem. - Działania proklimatyczne są celem i wyróżnikiem naszego Instytutu. Dobrze jest mieć takich partnerów jak Fundacja Pszczoła i projektantka ogrodów Agnieszka Hubeny-Żukowska. Cieszę się, że mamy pszczoły na UAM w Pile - mówi dr Paweł Michał Owsianny, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu. Pasieka i ogród powstają właśnie we współpracy pilskiego Instytutu UAM z Fundacją Pszczoła i Pracownią Sztuki Ogrodowej, prowadzoną przez Agnieszkę Hubeny-Żukowską.

Teren został już ogrodzony, powstała także łąka kwietna. Dla pszczół przygotowywany jest pas pokarmowy, który będzie kwitł stopniowo przez cały sezon wegetacyjny, zapewniając owadom pokarm. Wszystkie te miejsca tworzą razem wokół budynku Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile ogród naturalistyczny. Naukowcy planują tam badania eksperymentalne nad zmianami roślinności w miastach czy ogrodach przydomowych związanymi ze zmianą klimatu.

Warto dodać, że owady znalazły swoje miejsce także na terenie UAM w Poznaniu. Jesienią 2019 roku na Kampusie Morasko umieszczono dla nich pojedyncze domki i hotele. To efekt zwycięskiego projektu doktorantki Pauli Antoniny Bednarz, która została doceniona w ogłoszonym przez rektora UAM konkursie IDEAMU na rozwój zielonych i społecznych innowacji oraz wzmocnienie trwałych relacji pomiędzy UAM a otoczeniem.

Fot. Fundacja Pszczoła

Fot. Nadnotecki Instytut UAM w Pile (fotografia ula)

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048