4 lutego, na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM odbyło się pierwsze spotkanie zespołu - Interdyscyplinarne Laboratorium Nauk Behawioralnych na rzecz Bezpieczeństwa (ILNB).
- Po raz pierwszy w Polsce i Europie powołano interdyscyplinarny zespół badawczy zajmujący się naukami behawioralnymi na poziomie globalnym, we współpracy z ONZ - mówi dr Małgorzata Tadeusz-Ciesielczyk z WNPiD, kierowniczka ILNB. - Łączymy komunikację, bezpieczeństwo, media, psychologię, ekonomię, socjologię, neuronaukę i analizę danych, by zrozumieć, jak nasze zachowania i decyzje są kształtowane – przez instytucje, technologie, media i politykę oraz jak nauki behawioralne mogą być wykorzystane w dbaniu o bezpieczeństwo w wymiarze silnie interdyscyplinarnym – dodaje dr Małgorzata Tadeusz-Ciesielczyk. Jak podkreśla badaczka z WNPD, nauki behawioralne są wszędzie. - Wpływają na naszą codzienność, ale wciąż nie umiemy ich nazwać i świadomie wykorzystywać. To wiedza, która pozwala zrozumieć mechanizmy manipulacji, wpływu i podejmowania decyzji – w bezpieczeństwie, gospodarce, administracji publicznej i życiu społecznym - mówi dr Małgorzata Tadeusz-Ciesielczyk.
Podczas pierwszego spotkania, zespół wyznaczył cele na najbliższe miesiące: przygotowanie europejskiej edycji BI ACADEMIA, organizacja międzynarodowej eksperckiej konferencja nauk behawioralnych w ujęciu interdyscyplinarnym, stworzenie ram kwalifikacyjnych dla nauk behawioralnych; a także podzielili się na 9 wyspecjalizowanych sekcji, aby wspólnie z ONZ publikować w temacie interdyscyplinarności nauk behawioralnych.
Podczas spotkania, uczestnicy wysłuchali wykładu Joshua Martina - eksperta ONZ, który wprowadził członków zespołu, niebędących analitykami behawioralnymi, w szczegółowe zagadnienia nauk behawioralnych, które na pewno przydadzą się w przygotowywanych ekspertyzach i przy współpracy z analitykami.