Doświadczenia rodzeństwa osób wykorzystanych seksualnie w dzieciństwie - to temat badań naukowców z Zakładu Seksuologii Społecznej i Klinicznej Wydziału Psychologii i Kognitywistyki UAM. To bardzo trudny projekt, ale jego realizacja może przyczynić się do wypracowania strategii pomocy. Dlatego seksuolodzy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu liczą, że takie osoby skontaktują się z nimi.
- Prowadzony przez nas projekt badawczy dotyczy doświadczeń braci i sióstr osób, które w dzieciństwie zostały wykorzystane seksualnie. Doświadczenia rodzeństwa, jak dotąd, w niewielkim stopniu były przedmiotem analiz naukowych, w związku z czym niewiele wiadomo na ich temat - mówi dr Monika Zielona Jenek. - Celem naszego projektu jest lepsze zrozumienie doświadczeń rodzeństwa oraz – na tej podstawie – zidentyfikowanie ich potrzeb wsparcia – dodaje naukowczyni.
Jak informują seksuolodzy z UAM, badania w tej grupie są w Polsce prowadzone po raz pierwszy, a i na świecie rozpoczęły się niedawno. - Zależy nam, by dotrzeć do jak największej liczby osób, których dotyczy projekt, by mogły wypowiedzieć się w sprawie swoich doświadczeń - podkreśla dr Zielona-Jenek. Jak dodaje - wydają się być "niewidzialni", wcześniej nie zauważani, nie pytani, w tle swojego bezpośrednio poszkodowanego rodzeństwa. Być może dlatego tak trudno jest nam do nich dotrzeć - przypuszcza dr Zielona-Jenek.
Pytana o przyczyny podjęcia akurat tego, trudnego tematu badawczego, dr Monika Zielona-Jenek wyjaśnia: - Zarówno jako badaczki, jak i jako klinicystki zauważamy, że seksualne wykorzystania dziecka oddziałuje także na jego otoczenie. Funkcjonowanie osób dotkniętych seksualnym wykorzystaniem stanowi przedmiot badań od kilku dekad, co pozwala na budowanie strategii diagnostycznych i interwencyjnych opartych o ugruntowaną wiedzę naukową. Sytuacja dotycząca znaczenia takiego wydarzenia w życiu bliskich dziecka jest jednak odmienna - mówi dr Zielona-Jenek.
Prowadzone przez zespół naukowców badanie jest podporządkowane dwóm celom: poznawczemu (lepszemu zrozumieniu, jak dalece i w jakiej formie zaistnienie wykorzystania seksualnego dziecka ma wpływ na inne osoby z jego otoczenia, tu: na inne dzieci w rodzinie), a także aplikacyjnemu. Badacze zakładają, że zgromadzone dane empiryczne pozwolą kształtować oparte na wiedzy naukowej strategie pomocy rodzinom dzieci wykorzystanych seksualnie.
Dodatkowe informacje o projekcie oraz możliwość zgłoszenia udziału w nim znajdują się na stronie Zakładu: http://seksuologia.amu.edu.pl/?page_id=2458 O projekcie można także przeczytać na Facebooku: https://www.facebook.com/doswiadczeniarodzenstwa
Badania realizowane w Polsce są częścią projektu międzynarodowego, którego głównym koordynatorem jest dr Rosaleen McElvaney (School of Nursing and Human Sciences, Dublin City University). Kierowniczką projektu na UAM jest prof. Maria Beisert.