23 lipca rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Andrzej Lesicki podpisał w Atenach akt notarialny kupna lokalu - przyszłej siedziby Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach (PIAA). Rektorowi towarzyszyli: rektor elekt prof. Bogumiła Kaniewska oraz kanclerz UAM Marcin Wysocki.
Instytut jest pod względem organizacyjnym jednostką UAM (centrum uniwersyteckim), podległą bezpośrednio rektorowi. Zakup siedziby kończy wieloletni proces tworzenia PIAA. Tym samym UAM wypełnił swoje zobowiązania wobec nauki polskiej do utworzenia w Atenach jednostki reprezentującej interesy wszystkich polskich badaczy zainteresowanych Grecją, w szczególności archeologów. Zobowiązanie to zostało ujęte w Porozumieniu podpisanym dwa lata temu z sześcioma innymi instytucjami naukowymi naszego kraju.
Niespełna 120-metrowy lokal umiejscowiony w Atenach na ul. Dionisiou Eginitou 7 został kupiony od archeologów kanadyjskich i pełnił dotychczas funkcję siedziby Kanadyjskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach. Najbliższe miesiące poświęcone zostaną na niezbędne prace remontowe i dostosowawcze.
- Nie zmienia to faktu, że Instytut już działa od roku i między innymi dzięki jego istnieniu nasz uniwersytet otrzymał pierwszą licencję na badania terenowe w Grecji – informuje dyrektor PIAA prof. Janusz Czebreszuk.
UAM jest pierwszą polską instytucją w historii, która rozpoczyna własny projekt badań terenowych w Grecji. Naukowcy z UAM będą kontynuowali badania prowadzone od 10 lat w dolinie rzeki Anthemous, zlokalizowanej w północnej Grecji. Dotychczas byli partnerami gospodarzy z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach i Eforatu do spraw Starożytności Regionu Saloniki.