Data publikacji w serwisie:

Poznaniacy wybiorą Równe Babki!

Prof. Hanna Kóčka-Krenz, jest jedną z kandydatek na „Poznaniankę Stulecia”. W plebiscycie organizowanym przez Miasto Poznań pod nazwą „Równe Babki” mieszkańcy wybiorą „Poznaniankę Roku 2018” i właśnie „Poznaniankę Stulecia”.

Prof. Hanna Kóčka-Krenz, jest dyrektorem Instytutu Archeologii UAM. Na terenie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu odkryła rezydencję pierwszych Piastów z 2 połowy X w., a dzięki temu, jak zapewniają organizatorzy plebiscytu, miała realny wpływ na wizerunek Poznania - nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju.

Nominowaną do tytułu „Poznanianki Stulecia” jest także śp. prof. Alicja Karłowska-Kamzowa - historyk sztuki, wybitna przedstawicielka poznańskiego środowiska naukowego, dziekan Wydziału Historycznego UAM w latach 1981-84.

Kandydatki wybrała specjalnie do tego powołana kapituła w której znaleźli się historycy oraz dziennikarze. Do tytułu „Poznanianki Roku 2018” nominowano 10 kobiet, a do tytułu „Poznanianki Stulecia” – 9. Poznański magistrat zorganizował wybory z okazji setnej rocznicy uzyskania praw wyborczych przez kobiety. Głosowanie trwa do 6 grudnia, szczegóły na stronie: http://www.poznan.pl/poznanianka (ak)